Uzaktan algılama teknikleri kullanılarak Palas Ovası'nın arazi yüzey sıcaklığı değişimlerinin incelenmesi
Analysis of land surface temperature changes at the Palas Basin using remote sensing techniques
  1. Tez No: 387447
  2. Yazar: GÜLHAN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ DADAŞER ÇELİK, DOÇ. DR. SEMİH EKERCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı uzaktan algılama tekniklerini kullanarak 2001-2011 dönemi için Palas Ovası'nda arazi yüzey sıcaklığı (AYS) değişimlerinin belirlenmesi ve bu değişimlerin arazi örtüsü ve iklimsel değişimlerle ilişkilerinin incelenmesidir. Tez kapsamında 2001, 2003, 2007 ve 2011 yıllarına ait 4 adet Landsat 5 TM uydu görüntüsü temel veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Bu uydu görüntüleri öncelikle geometrik ve radyometrik olarak düzeltilmiştir. Daha sonra Palas Ovası için AYS ve normalize edilmiş bitki örtüsü indeksi (NDVI) haritaları üretilmiştir. AYS değerleri, NDVI değerleri ve iklimsel faktörler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar Palas Ovası'nda 2001-2011 yılları arasında AYS değerlerinde yaklaşık 2oC azalış olduğunu göstermektedir. Meteorolojik veriler ile AYS ve NDVI haritaları da birbirini destekler niteliktedir. 2001, 2003, 2007 ve 2011 yılları için ortalama NDVI değerleri sırasıyla -0,24, 0,05, 0,07 ve 0,12'dir. AYS ve NDVI değerleri arasındaki 2001, 2003, 2007 ve 2011 yıllarına ait grafiklerin korelasyon katsayıları ise sırasıyla -0,47, -0,12, -0,10 ve 0,13 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine land surface temperature (LST) changes at the Palas Basin for the 2001-2011 period using remote sensing techniques and examine the relationships of these changes with climatic and land-use changes. Four Landsat 5 TM images acquired in 2001, 2003, 2007, and 2011 were used in the analysis.The raw images were radiometric and geometrically corrected at the first stage. Then LST and Normalized Difference Vegetation Index (NDVI) maps were for the Palas Basin. The obtained results showed that surface temperature in the Palas Basin decreased about 2oC between 2001-2011.In addition, results from the analysis of meteorological data, NDVI and LST maps support each other. It seems that the most important problems are the uncontrolled water resources in the basin. NDVI values are respectively -0,24, 0,05, 0,07 and 0,12 for 2001, 2003, 2007 and 2011 years. AYS and NDVI between correlation coefficients are respectively -0,47, -0,12, -0,10 and 0,13 for 2001, 2003, 2007 and 2011 years.