Mikroekstraksiyon-alevli atomik absorpsiyon spektrometri kombinasyonu ile eser metal ayrılması zenginleştirilmesi
Trace metal separation preconcentration by microextraction–flame atomic absorption spectrometry combinati̇on
- Tez No: 387448
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, kurşun(II)'nin 2-hidroksipiridin-3-karboksilik asit şelatı halinde zenginleştirilmesi ve ayrılması için bir dispersif sıvı-sıvı mikroekstraksiyon metodu sunulmuştur. Ekstraksiyon çözücüsü olarak CCl4 ve dispersif çözücüsü olarak da etanol kullanıldı. Bakır(II)'nin ekstraksiyon verimi üzerine etkili pH, 2-hidroksipiridin-3-karboksilik asit miktarı, ekstraksiyon çözücüsünün türü ve hacmi, dispersif çözücüsünü türü ve hacmi, örnek hacmi gibi analitik parametreler optimize edildi. Bazı matriks iyonlarının etkileri de araştırıldı. Kurşun(II) için gözlenebilme sınırı 8.3 µg L-1'dir. Metodun zenginleştirme faktörü 30'dur. Metodun validasyonu TMDA-64.2, TMDA 53.3 ve SPS-WW2 waste water su sertifikalı referans maddeleri ve GBW074425 soil (toprak), BCR-146 R Sewage sludge from industrial origin (Endüstriyel orijinli kanalizasyon çamuru), HR-1 Harbour sediment (Liman sedimenti) ve DC73349 Bush branches and leaves (çalı dalı ve yaprağı) sertifikalı referans maddelerinin analizi ile kontrol edildi. Metot bazı su, gıda, toprak ve sediment örneklerinin kurşun içeriklerinin tayinine uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, a dispersive liquid-liquid microextraction method for the preconcentration and separation of lead(II) as 2-hydroxypyridine-3-carboxylic acid chelates has been presented. CCl4 as the extraction solvent and ethanol as the dispersive solvent were used. The analytical parameters including pH, amount of 2-hydroxypyridine-3-carboxylic acid, type and volume of extraction solvent, type and volume of dispersive solvent, sample volume etc which were affected extraction efficiency of lead(II) were optimized. The influences of some matrix ions were also investigated. The detection limit for lead(II) was 8.3 µg L-1. The preconcentration factor of the method was 30 The validation of the method was checked by the analysis TMDA-64.2, TMDA 53.3 ve SPS-WW2 waste water certified references materials and GBW074425 soil, BCR-146 R Sewage sludge from industrial origin, HR-1 Harbour sediment ve DC73349 Bush branches and leaves certified reference materials. The method was applied to determination of lead contents of some water, food, soil and sediment samples.