Engir Gölü (Kayseri) ekosistemindeki zamansal ve mekansal değişimlerin uzaktan algılama teknikleri kullanılarak belirlenmesi
Analysis of spatial and temporal changes at Engir Lake (Kayseri̇) ecosystem using remote sensing techniques
- Tez No: 387465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ DADAŞER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sulak alanlar, insan yaşamı, doğal denge ve biyolojik çeşitliliğin korunması bakımından önemli etkilere ve işlevlere sahip sistemlerdir. Bu çalışmada Kayseri'de bulunan Engir Gölü sulak alan sisteminde gerçekleşen zamansal ve mekânsal değişimler uzaktan algılama teknikleri kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada 1987-2011 döneminden seçilmiş dört adet Landsat TM görüntüsü kullanılmıştır. Görüntüler öncelikle geometrik olarak düzeltilmiş ve çalışma alanı kesilerek analizler için hazırlanmıştır. Daha sonra görüntüler kontrolsüz sınıflandırma yöntemi ile sınıflandırılmış ve farklı yıllarda Engir Gölü'nün sınırları ve kapladığı alanlar belirlenmiştir. Göldeki bitki yoğunluğunda meydana gelen değişimler normalize edilmiş bitki durum indeksi (NDVI) değerleri hesaplanarak belirlenmiştir. Analizler, 1987-2011 döneminde Engir Gölü'nün kapladığı alanın azaldığını göstermiştir. 1987-2011 döneminde azalma yaklaşık %50'dir. NDVI haritaları aynı dönemde sazlığın bitki yoğunluğunda da azalmalar olduğunu göstermiştir. Meydana gelen değişimler iklimsel faktörlerle olduğu kadar insan faaliyetleri ile de ilişkilidir. Engir Gölü'nün sürdürülebilirliği için alanın hidrolojik yapısını bozabilecek uygulamalar engellenmelidir.
Özet (Çeviri)
Wetlands have important roles and functions about human life, natural balance and biodiversity. In this study, the spatial and temporal changes at Engir Lake wetland ecosystem in Kayseri were determined using remote sensing techniques. In the study, four Landsat TM images, selected from the 1987-2011 period, were used in the analysis. First the images were geometrically corrected and prepared for anolyses by extracting the study area. Then, they were classified by unsupervised classification method and the boundaries and area of Engir Lake were determined for different years. Normalized difference vegetation index (NDVI) values for the Engir Lake were also calculated to evaluate the changes in vegetation density. Analyses showed that the area of Engir Lake reduced from 1987 to 2011. The reduction was approximately 50%. NDVI maps for the same period showed that vegetative cover in the lake also reduced. Changes were not only related to climatic factors but also human activities. The hydrological structure of Engir Lake should be protected for its sustainability.