Measurment and determination of kerbstone bending strength
Bordür taşı eği̇lme dayanımı ölçümü ve hesabı
- Tez No: 387470
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN ATIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada bordür taşı eğilme dayanımı tespiti ve eğilme dayanımının nasıl hesaplanacağı gösterilmektedir. Mevcutta bordür eğilme dayanımının hesabı, basit eğilme formülleriyle yapılmaktadır. Ancak, bordür taşı kesitinin simetrik olmaması nedeniyle bordür taşı kesitinde oluşan eğilmenin basit eğilme değil, eğik eğilme olmasına neden olur. Çalışmada eğik eğilme formülleri yardımıyla bordür eğilme dayanımının nasıl hesaplanacağı gösterilmektedir. İlaveten, basit eğilme yardımıyla hesaplanan dayanım değerleri ile çalışmada elde edilen dayanım değerleri karşılaştırılmaktadır. Çalışmada kullanılan teorik yöntemle elde edilen dayanımın, mevcutta kullanılan yöntemle elde edilen değerden daha yüksek olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the determination of flexural tensile strength of concrete kerb stone is shown. Currently, flexural tensile strength of concrete kerb stone is determined using simple bending formula. However, due to un symmetric cross section of kerb stone the bending take place on the section of kerb stone is not simple bending but bi-axial bending. Study shows how the flexural tensile strength of un symmetric section is determined. Additionally, flexural strength results obtained using simple bending formula and bi-axial bending formula was compared. It was found that bi-axial bending formula gave higher value than that of simple bending formula.