Security of certificate-based protocols: Focus on server authentication
Serti̇fi̇ka tabanlı protokolleri̇n güvenli̇ği̇: Sunucu ki̇mli̇k doğrulamasına detaylı bakış
  1. Tez No: 387490
  2. Yazar: SELİM BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZBUDAK, PROF. DR. ALİ AYDIN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde güvenli iletişim kanalları genellikle Secure Sockets Layer (SSL) ve Transport Layer Security (TLS) protokolleri ile gerçekleştirilir. Bu protokoller uzun yıllardır e-ticaret ve internet bankacılığından, askeri güvenli iletişim kanalları tesisine kadar birçok alanda kullanılıyor olmasına rağmen, güvenlik zafiyetlerini hedef alan saldırılar nedeniyle, birçok çalışmaya konu olmuşlardır. Bu tezde, SSL ve TLS protokollerinin güvenlik mimarileri, şu ana kadar tespit edilen zafiyetler ve bunlar için alınabilecek tedbirler kısaca açıklandıktan sonra, SSL sunucu kimlik doğrulama işlevine ve bu işlevi güçlendirmeye yönelik çoğunlukla son 5 yılda ileri sürülmüş projeler olan Certificate Pinning, Convergence ve Certificate Transparency dahil 10 farklı projeye odaklanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, secure communication channels are mostly set up via certificate-based protocols, such as Secure Sockets Layer (SSL) and Transport Layer Security (TLS). Although they have been used for years and in so many areas, from e-commerce and internet banking to secure channel needs in military, there have been several attacks on their security model, which forced researchers to make studies on them. In this thesis, we will explain their security model, the vulnerabilities discovered so far, the precautions for these vulnerabilities and at the end, we will focus on SSL authentication piece and the popular solutions for improving SSL server authentication, such as Certificate Pinning, Convergence and Certificate Transparency which are all in the active research area to define the future of SSL and TLS protocols.