Katkı malzemeleri ile zemin iyileştirilmesinin üç eksenli basınç deneyleri kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluati̇on of soi̇l i̇mprovement wi̇th admi̇xture materi̇al by usi̇ng tri̇axi̇al pressure tests
- Tez No: 387510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ UĞUR TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, çimento, kireç, uçucu kül ve mermer tozunun killi zeminlerin iyileştirilmesi üzerinde ki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, katkı malzemeleri olarak kullanılan çimento, kireç, uçucu kül ve mermer tozunun her biri ayrı ayrı olmak üzere tek tip killi zemine ağırlıkça değişik oranlarda (%5, %10, %15) karıştırılmış ve değişik kür sürelerinde (7 gün, 21 gün ve 45 gün) bekletildikten sonra üç eksenli basınç deneyine tabi tutularak zeminin mukavemet özelliklerindeki değişim değerlendirilmiştir. Çimento ve kirecin değişen oranlarda katkı malzemesi olarak kullanıldığı deneylerde, çimento oranının ve kür süresinin artmasıyla kohezyon değerleri yükselmiştir. Mermer tozuyla yapılan deneylerde mermer tozunun kendisinin bir bağlayıcılık özelliği olmaması nedeniyle belli bir yüzdeye kadar dayanımı artmış belli bir değerden sonrada azalmıştır. Uçucu kül katkısında da belli bir doza kadar dayanımın arttığı ve daha sonra dayanımın az miktarda azaldığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada uçucu kül için optimum doz miktarı %10-15 arasında olduğu anlaşılmaktadır. Killi zemini iyileştirmek amacıyla yapılan bu çalışmada iyileşme miktarını taşıma gücüne göre yorumlamak amacıyla, Terzaghi taşıma gücü teorisi baz alınarak hesaplamalar yapılmıştır. Bu doğrultuda mermer tozu ve uçucu külle yapılan iyileştirmenin taşıma gücüne herhangi bir katkı sağlamadığı görülmüştür. Ancak kireç ve çimento ile yapılan iyileştirmenin taşıma gücüne kattığı artış oldukça fazladır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of cement, lime, fly ash, and marble powder on rehabilitation of loamy grounds. For this purpose, the cement, lime, fly ash, and marble powder, which are used individually as additive material, were mixed into loamy ground in various (5%, 10%, and 15%) concentrations and kept for various cure durations (7 days, 21 days and 45 days), they were exposed to triaxial compression test. The change in strength properties of the ground are evaluated below. In experiments, where the cement and lime were used at various concentrations as additive material, it has been observed that the cohesion values increased in parallel with increases in cement ratio and cure duration. In experiments with marble powder, since the marble powder has no binding property on its own, it has increased the strength up to a certain level, but it then decreased the strength. In fly ash addition, it has been observed that the strength increased up to a certain level, and then it slightly decreased. In this study, it is understood that the optimal dose for the fly ash is 10-15%. In this study that has been carried out in order to rehabilitate the loamy ground, in order to assess the rehabilitation level in proportion to bearing capacity, calculations were made by considering Terzaghi bearing capacity theory. In this parallel, it has been seen that the rehabilitation via marble powder and fly ash has no contribution to the bearing capacity. But the rehabilitation via lime and cement has significant contributions to the bearing capacity.