Perdeli ve perdesiz betonarme yapıların TDY 2007'ye göre değerlenedirilmesi
Evaluati̇on of rei̇nforced concrete strutures wi̇th and wi̇thout shear walls based on Turki̇sh Earthquake Code- 2007
- Tez No: 387509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Son yıllarda ülkemizde yaşanan büyük depremler dolayısıyla büyük can ve mal kaybının olduğu görülmektedir. Bu nedenler göz önüne alındığında deprem mühendisliğinin temel amacı; depremlerin mevcut yapılarda can kaybına neden olacak büyük hasarlara yol açmadan atlatılabilmesidir. Bu amaç doğrultusunda yapıların depreme dayanıklılığının performans analizi ile belirlenmesi gerekmektedir. Yapı sistemlerinin performanslarının belirlenmesinde doğrusal ve doğrusal olmayan iki farklı hesap yöntemi kullanılabilmektedir. Doğrusal hesap yöntemi; dayanım esaslı olup malzemenin doğrusal elastik şekil değiştirmelerinin ihmal edilecek kadar küçük olduğu varsayılır. Doğrusal olmayan hesap yöntemleri ise şekil değiştirme esaslı olup malzemelerin doğrusal elastik sınırın ötesindeki davranışları da hesaba katılarak performans analizi yapılır. Doğrusal olmayan hesap yöntemleri, doğrusal hesap yöntemlerine göre daha karmaşık ve zordur. Bunun nedeni malzeme ve geometriden kaynaklan davranışların sistem dahil edilmesidir. Elbette bunun bilgisayar ortamında modellenmesi ve adım adım izlenmesi oldukça karmaşık bir işlemdir. Bundan dolayı genellikle uygulama mühendisleri doğrusal yöntemleri tercih etmektedir.Yapı ve deprem mühendisliğindeki gelişmeler ve yapı sistemini oluşturan elemanların daha iyi modellenmesini sağlamaktadır. Bu gelişmeler sayesinde doğrusal olmayan hesap yöntemleri ile çözüm yapılabilmesi daha kolay hale gelmiştir. Bu tez kapsamında 2 katlı betonarme çerçeve sistemli bir yapı ile 6 katlı perdeli ve perdesiz çerçeve sistemli bir yapı doğrusal yöntemlerden“Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi”ve doğrusal olmayan yöntemlerden“Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi”ile analizi yapılmış ve çıkan sonuçlar karşılaştırılarak irdelenmiştir. Sekiz bölümden oluşan bu tezin ana başlıkları şöyledir; Birinci bölümünde konuya giriş yapılmıştır. Çalışmanın amacı ve içeriğinden bahsedilmiştir ve daha önce yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde performans kavramı hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde malzemeden ve geometriden kaynaklanan doğrusal olmayan davranış durumlarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde perdenin özelliklerinden bahsedilmiş ve doğrusal ve doğrusal olmayana yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde x ve y yönünde tek açıklıklı ve 2 katlı basit bir yapı doğrusal yöntemlerden eşdeğer deprem yükü yöntemi, doğrusal olmayan yöntemlerden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Analiz adımları tek tek gösterilmiştir. Altıncı bölümde, 6 katlı bir yapı eşdeğer deprem yükü yöntemine göre perdeli ve perdesiz olarak modellenmiş ve analizleri yapılarak performans bakımından incelenmiştir. Yedinci bölümde, 6 katlı bir yapı artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemine göre perdeli ve perdesiz olarak modellinmiş ve analizleri yapılarak performans bakımından incelenmiştir. Sekizinci bölüm sonuçlar kısmının yer aldığı bölümdür. Bu bölümde tez çalışması neticesinde elde edilen tüm sonuçlar yazılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The our country have resulted in great number live last and huge amount of damages in construction. This lost are taken into consideration, the aim of earthquake engineering is to prevent the lost of lives by decreasing the damages in constructions. For this purpose, earthquake resistance of buildings should be defined with performance analysis. Two types of analysis methods are used for defining the earthquake performance by using linear and nonlinear analysis. In The linear analysis method which is force based analysis, deflections are assumed to be small and material behavior is lineer. Beside, in the nonlinear analysis, material and geometric nonlinearity should be taken into consideration. Nonlinear analysis methods are more complicated when it is compared with linear analysis methods. Since nonlinear behaviors of structural mambers must be included to the analysis based on some assumptions. On the performance analysis, linear analysis method are generally prefared. Recent developments nonlinear analysis methods become more attractive and easy to use. In the context of this thesis, a comparative study based on“Equivalent seismic load method”as linear analysis method and“Incremental Equivalent Seismic Load Method”as nonlinear analysis method are performed for two-story and six-story x reinforced concrete buildings with and without shear walls construction and then the results obtained from these analysis are evaluated. This thesis which comprise 8 chapters in the first chapter, the aim of the study, context and previous studies are given. In chapter 2, a brief summary is given about performance analysis concept. In chapter 3, sources of nonlinear behaviors caused by material and geometry is mentioned. In chapter 4, the characteristics of shear wall are mentioned and a detailed information is given about both linear and nonlinear analysis methods. In chapter 5, a detailed study is performed on single-span in x/y axis and two story simple construction based on“Equivalent seismic load method”as linear analysis Methods and“Incremental Equivalent Seismic Load Method”as nonlinear analysis method. The analysis steps are given in detailed. In chapter 6, a two story building with and without shear walls is designed and examined based on“Equivalent seismic load method”In chapter 7, a six story frame with and without shear walls and construction is designed and examined based on“Incremental Equivalent Seismic Load Method”with and without shear walls. The chapter 8, includes the result of this study. In this chapter, all the outcomes of this study is discussed