Postmodern sanat eğitimi kapsamında ilköğretim görsel sanatlar eğitiminin değerlendirilmesi ve programın yeniden yapılandırılması için öneriler
Primary visual arts education curriculum review based on the postmodern arts education and advices for the reconstruction of the curriculum
  1. Tez No: 387631
  2. Yazar: NERMİN DEMİREL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
1980'li yıllar sanayi sonrası bilgi toplumlarının dönüşümüne işaret etmektedir. Postmodern olarak adlandırılan bu dönem, özellikle kültürel alanlarda önemli değişiklikler içermektedir. Yeni yaşam felsefesi ve ileri teknolojiler ışığında değişen sanat üretimi, sanat ve izleyici açısından da bir önceki dönemden farklılaşmaktadır. Görsel imgeler aracılığıyla insanlara ulaşan kitle iletişim araçları insan yaşamında oldukça etkili duruma gelmektedir. Güzel sanatlar ve popüler kültürün oluşturduğu görsel kültürü anlama ve değerlendirme gerekliliği sanat eğitiminde de bazı yenilikler gerektirmektedir. Görsel kültür sanat eğitimi, görsel dünyanın kodlarının çözümlenmesini öngörürken görsel okuryazarlık ve eleştirel düşünme gibi becerilerin geliştirilmesini de hedeflemektedir. Günümüzde sanat eğitimi yalnızca biçimsel estetiğe yönelik beceriler değil, düşünsel yönüyle de bireyin gelişimine katkı sağlayan bir duruma gelmiştir.
Özet (Çeviri)
1980s indicates the transformation of post-industrulised knowledge societies. This era calls postmodernism, contains major changes particularly in cultural fields. In the light of new philosophy of life and advanced technology, changing art production, art and wiever relationship also are very different from the former era. with the mediation of visual images, the mass communication vehicles are becoming very effective in people?s life. The necessity of understanding and evaluation of visual culture, which is produced from fine arts and popular culture, requires some differentiations in the art education. Visual culture arts education while foreseing to decode the codes of visual world it aims to improve visual literacy and critical thinking skills. Nowadays art education is not only included formal aesthetic education skills, it also contributes the individual with thinking aspect.