Deneysel abdominal sepsis modelinde lidokain ve pentoksifilinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of lidocain and pentoxyphyline in an experimental sepsis model
- Tez No: 387643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SÜREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sepsis; patofizyolojisinin daha iyi anlaşılmasına ve tedavi yöntemlerindeki gelişmelere rağmen halen önemini koruyan, erken dönemde tanı koyulamadığı ve septik şok geliştiği takdirde mortalitesi oldukça yüksek bir enfeksiyon hastalığı tablosudur.Sepsisin tedavisinde en önemli basamaklardan biri; hastalığın kaynağının kontrol altına alınmasıdır. Abdominal kaynaklı sepsislerde yapılan laparatomiler sonrası karın içi sıklıkla serum fizyolojikle yıkanmakla beraber antibiyotikli solusyonlar da kullanılmıştır. Ancak bildiğimiz kadarıyla lidokain ve pentoksifilin ile abdominal yıkama daha önce denenmemiştir.Bizim çalışmamızda sağlıklı sıçanlarda çekumun bağlanması ve delinmesi ile oluşturulan sepsis modelinde lidokain ve pentoksifilin ile yapılan intraabdominal yıkamanın; sepsis patogenezinde önemli role sahip olan sitokin düzeylerine etkisini araştırılmıştır. Sepsiste sitokin düzeyleri üzerinde yapılan çalışmalarda çelişkili sonuçlar ortaya çıkmıştır. İnflamatuar ve anti-inflamatuar sitokinlerin arasındaki dengenin inflamatuar yanıtın şiddetini belirleyen unsur olduğu düşünülmektedir. Bizim çalışmamızda; ÇLP yöntemi ile oluşturduğumuz sepsis modelinde, batın yıkamasında SF, lidokain ve pentoksifilin kullanılmasının batın yıkaması yapılmayan sepsis grubuna göre TNF-? seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş sağladığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte; istatistiksel olarak anlamlı tespit edilmemesine rağmen; pentoksifilin ile batın yıkaması yapılan grupta ortalama TNF-? seviyelerinde rakamsal olarak düşüş olduğu görülmüştür.Sonuç olarak; bulgularımızın, deneysel sepsis tedavisinde kullanılan ilaçların farklı dozları ve denek sayısının daha fazla olduğu çalışmalar ile desteklenebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Beside the improvements in antimicrobial therapy and in understanding pathogenesis of the disease, sepsis is still important disease, and has high mortality rates if early diagnose could not be established or septic shock develops.One of the most important steps in treatment of the sepsis is control of the septic source. After laparotomies, abdomen usually was lavaged with saline solutions, but antibiotic solutions were also used. According to our knowledge, pentoxifilin and lidocain were not tried before.In our study, we investigated the effect of pentoxyphyline and lidocaine lavage on cytokine levels in a sepsis model performed by caecal ligation and puncture (CLP) in healthy rats. The results of the studies on cytokine levels in sepsis are inconsistent in literature. It has been thought that the item that determines the intensity of the inflammatory response is equilibrium between inflammatory and anti-inflammatory cytokines. In our study, we detect statistically significantly low rates of TNF-? in the groups lavage with salin, lidocaine and pentoxyphyline according to sepsis group with no lavage in an experimental sepsis model. At the same time; we detect low rates of TNF-? in the groups lavage with pentoxyphyline but it is not statistically significant.İn conclusion; we think that, different doses of the drugs and increasing the number of the subjects will support our evidences.