Fransızcada ve Türkçede sözlüksel üye değiştirimleri
Lexical argument alternations in French and Turkish
- Tez No: 387644
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ENGİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Fransızca ve Türkçedeki eylemlerin, bir sözdizimsel özellik olarak, farklı tümce yapılarında yer alabilmeleri, üye yapıları arasında ne gibi benzerlikler ve farklılıklar olduğu konusu ele alınmıştır. Levin 1993'ün geniş bir tablo halinde sunduğu İngilizce eylemlerin sözlüksel üye yapıları izlenerek ve Uzun 2003'ün bu sınıflamaya göre oluşturmuş olduğu Türkçe eylemlerin sözlüksel üye değiştirimleri örneklem alınarak Fransızca eylemlerin sözlüksel üye değiştirimleri karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. Levin 93'ün sekiz ana başlık altında saptadığı 80 değiştirim türü Fransızcanın ve Türkçenin sözdizimsel, anlambilimsel, biçimsözdizimsel özellikleri açısından madde madde incelenmiştir. Bu veriler ışığında Türkçe ve Fransızcadaki eylemlerin karşılaştırmalı bir değiştirimler tablosu yapılmıştır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda Fransızcayı amaç dil olarak öğrenen anadili Türkçe olan öğrencilere bir bilgi testi uygulanmıştır. Fransızca ve Türkçede ortak olan değiştirimlerle ilgili örnek tümceler Fransızca düzeyleri?yüksek öğrencilere uygulanmış ve elde edilen bulgular önce tablo halinde istatistiksel olarak ve ardından betimsel olarak değerlendirilmiştir. Uygulanan bilgi testiyle Fransızcayı yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin eylemlerin sözlüksel üye değiştirimleri konusundaki edinimleri test edilmiş, karşılaştıkları sorunlar saptanmış ve bu sorunların giderilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.Levin 93 esas alınarak Fransızcanın ikinci dil ediniminde eylemlerin üye yapılarına bağlı sorunların giderilmesi, daha etkili ve kalıcı bir dil ediniminin sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the question of French and Turkish verbs as a syntactical feature, their role in sentence structures and what the similarities and differences among the argument structures are, is discussed. Following the lexical argument structures of English verbs as Levin 93 presented in a comprehensive chart and modelling the lexical argument structure alternations of Turkish verbs that UZUN 2003 formed according to the classification, the lexical argument structure alternation of French verbs is exhibited comparatively. 80 types of alternation Levin 93 summed up in 8 main topics are examined individually in terms of their syntactic, semantic and morphosyntactic features. In the light of these data, a comparative alternations chart of Turkish and French verbs is formed.In paralel to the targets of the study an alternation test is given to those learning French as a target language but whose native language is Turkish. The sample sentences concerning common alternations in French and Turkish are given to students who are at an ?advanced level, and the results are evaluated statistically and descriptively in a chart. With this test the acquisition of lexical argument alternations of those learning French as a foreign language is tested.The problems they encountered are determined, and some suggestions are made to help resolve the problems.In the basics of Levin 93, to resolve problems connected with the argument structures in the acquisition of French as a second language, a more effective and permanent language acquisition is targetted.