Çocukluk yaş grubunda renal kompansatris hipertrofinin etyoloji ve antropometrik gelişim ile ilişkisi
Relationship of renal compensatory hypertrophy in childhood with etiology and anthropometric development
  1. Tez No: 387647
  2. Yazar: DEMET EĞLENOĞLU ALAYGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Soliter böbreklerde adaptif kompansatris yanıt ile hipertrofi oluşur. Bu tür hipertrofinin intrauterin dönemden erişkin döneme kadar bütün yaş gruplarında görülebileceği ifade edilmiştir. Bu çalışmada, çocukluk yaş grubunda, bir böbreği olmayan veya atrofik olan hastaların fonksiyonel böbreklerinde kompansatris hipertrofiyi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı.Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı'nda takip edilen ve unilateral renal agenezi/hipoplazi/displazi/atrofi'ye bağlı soliter fonksiyonel böbreğe sahip hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastalara ait antropometrik veriler [tanı ve izlem sonundaki ağırlık - ağırlık SDS, boy - boy SDS, vücut kitle indeksi (VKİ) - VKİ SDS, vücut yüzey alanı (VYA)], tanı ve izlem sonundaki fonksiyonel böbrek boyu ve böbrek boy SDS değerleri, idrar analizi, idrarda protein atılımı, serum kreatinin düzeyi, kreatinin klirensi, üriner sistem ultrasonografi, miksiyon sistoüretrografi ve 99mTc-DMSA statik böbrek sintigrafi bulguları belirlendi. Hastalar bir böbreği
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Hypertrophy via adaptive compensatory response occurs in solitary kidneys. It has been stated that such hypertrophy can be seen in all age groups from intrauterine period to adulthood. In the present study, it was aimed to evaluate the factors associated with compensatory hypertrophy in the functional kidneys of children with an atrophic or agenetic kidney.METHODS: The files of the patients, who have been followed up in Department of Pediatric Nephrology, Medical Faculty, Dokuz Eylul University, with a solitary functional kidney due to unilateral renal agenesis/hypoplasia/dysplasia/atrophy were reviewed retrospectively. Data regarding anthropometric measurements [weight, weight standard deviation score (SDS), height, height SDS, body mass index (BMI), BMI SDS, body surface area (BSA) at diagnosis and end of follow-up], length and length SDS of functional kidney at diagnosis and end of follow-up, urine analysis, urinary protein excretion, serum creatinine level, creatinine clearance, urinary system ultrasonography, micturating cystourethrography, and 99mTc-DMSA static kidney scintigraphy were obtained. Patients were divided into two groups as those with a unilateral kidney function of