Malatya Müzesi'nde bulunan matara biçimli kapların özgün seramik yüzeylerde yorumlanması
The interpretation of flask type pots found in Malatya Museum on authentic surfaces
- Tez No: 387683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERDAR MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın esin kaynağı, Malatya Müzesi'nde sergilenen pişmiş toprak mataralardır. Geçmişe tanıklık eden bu kaplar, çağdaş seramik sanatına esin kaynağı olması amacıyla, çalışma kapsamında ele alınmıştır. Pişmiş toprak matara biçimli kapların ilk örneklerine Anadolu'da rastlanır. Bu kaplar, zamanla ticaretin gelişmesi ve kültürler arasındaki etkileşim neticesinde çeşitlilik göstermiş ve geniş bir alana yayılmıştır.Günümüzde ise, alternatif araç ve gereçlerin üretilmesi ile bu kapların kullanım alanı iyice daralmıştır. Çağdaş sanat anlayışına göre üretilen bu seramikler, işlevsellikten uzaklaştırılmış, farklı biçim, kulp yapıları ve süslemeleri, değişik çalışmalarda kavramsal nitelikte plastik öğe olarak kullanılmıştır. Günümüz seramik sanatçıları, seramik sanatında pişmiş toprak mataraları özel bir konuma getirebilmek amacıyla çalışmalarını sürdürmektedirler. Sanatçılar, çalışmalarında farklı biçim ve pişirim teknikleri de kullanarak yeni arayışlara yönelmişlerdir. Seramik sanatçılarının arayışları sayesinde, günümüz ve gelecek kuşaklara ışık tutan birer tarihi belge niteliğindeki bu mataralar, geçmişle gelecek arasında bir köprü vazifesi de görmektedir.
Özet (Çeviri)
The inspiration point of this study is the terracotta flasks displayed in Malatya Museum. As witnesses of the past, these flasks are included in our study to be an inspiration source for future studies. The first examples of the terracotta flasks are encountered in Anatolia. These flasks showed a change and spread to a wide area as a result of developing trade and cultural interactions.However, today the usage area of these flasks has narrowed. The ceramics produced according to contemporary art concept have been distanced from functionality, they have been used as plastic components in various works with their different styles, handle structures. Today?s ceramic artists are continuing their studies to place terracotta flasks in a special place in ceramic art. Artists are seeking new concepts by using various styles and firing techniques. Thanks to ceramic artists? research, the flasks serves as a bridge between past and future as an historical document illuminating the present and future generations.