Kinematic and dynamic analyses, and, control of a new, very high precision parallel robot for use in micro and free-form machining
Mikro ve serbest form işleme için kullanılan yeni ve yüksek hassasiyetli bir paralel robotun kinematik ve dinamik analizleri, ve kontrolü
  1. Tez No: 387759
  2. Yazar: KAAN KOCAGÖNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIK CİBLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışması yüksek hassasiyetli konumlama yetenekleri ile serbest form ve mikro-işleme için uygulanması düşünülen bir parallel robotun modellenmesini ve kontrolünü içerir. Yeditepe Paralel Robotu (YPR) olarak adlandırılan bu parallel robot TÜBİTAK tarafından 105M213 numarası ve ?Hassas konumlama yapabilen bir parallel robot yardımı ile serbest form ve mikro işleme? adıyla fonlanmış bir proje için tasarlanmıştır. YPR altı serbestlik derrecesine sahiptir ve taban ve hareketli platform üzerinde üç bağlantı noktası bulunması anlamına gelen 3-3'lük tasarımı ile genel bir parallel robot tasarımı olan 6-6 Stewart platformundan farklı bir tasarıma sahiptir. Hareket taban platformunda yer alan lineer kaydırıcı çiftleri ile oluşturulmuş ve her bir bacak bağlantısında yer alan küresel ve döner eklemler vasıtası ile hareketli platform aktarılmıştır. YPR'nin kontrolü PD kontrolör ile gerçekleştirilmiş ve ayrıca kontrol eforunun düşürülmesi ile daha iyi konumlama sonuçlarının anlınabilmesi için ileri besleme mekanizması da kontrol şemasına eklenmiştir. Kontrol performansı iki farklı referans hareket komutu kullanılarak ileri ve geri besleme mekanizmalarının bütün olası konfigürasyonları ve ayarlanmış kontrol parametreleri ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, yer çekimi ve kesim kuvvetlerinin hesaba katılması ile konumlama performansı ve kontrol şemalarının bozucu etkileri dengeleme yetenekleri incelenmiştir. Sonuç olarak, ileri ve geri besleme kontrol döngüleri beraber kullanılarak konumlama anlamında tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis work consists of modeling and control of a parallel robot which is to be employed for free-forming and micro machining with its high-precision positioning capabilities. This parallel robot, or as called Yeditepe Parallel Robot (YPR), was designed in the context of TUBITAK funded project, filed as 105M213 and named as ?Free-form and micro-machining with the aid of parallel robot that is able to do precise positioning?. YPR is a 6 DoF robot and it was designed differently from common examples of the parallel robots, a 6-6 Stewart Platforms, as it has a 3-3 design which means both base and moving platform have three connections. The motion is created with linear slider pairs at the base and transferred to a moving platform via spherical and revolute joints at each leg connection. Control of YPR was realized with a PD controller along with a feedforward mechanism, employed to decrease control effort and get better positioning results. Control performance was checked with all possible configurations of feedback and feedforward loops by using two reference paths and tuned control parameters. Introducing gravity and cutting force disturbance were also inspected by means of positioning performance and the control scheme?s disturbance rejection capabilities. As a result, satisfactory positioning performance was achieved by employing both feedback and feedforward control loops.