Social determinants of environmental concern: The case of Çukurambar, Ankara
Çevre duyarlılığının sosyal belirleyicileri: Çukurambar örneği, Ankara
  1. Tez No: 387767
  2. Yazar: EMİNE FİLİZ KÖLMEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, cinsiyet, gelir düzeyi ve eğitimin çevresel duyarlılık üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu amaç, sürdürülebilir bir dünya için kentsel alanlarda çevresel sorunların dikkate alınması gerektiğine dair genel bir anlayış üzerine kuruludur. Alan çalışması Ankara'nın hızlı gelişim bölgesi olan ve içerisinde farklı eğitim ve gelir seviyesinden insanların birarada yaşadığı Çukurambar semtinde yapılmıştır. Farklı gelir seviyelerinden (düşük gelir, orta gelir, orta üstü gelir ve üst gelir seviyesi) 64 katılımcıyla (her gruptan 16 kişi; 8 kadın, 8 erkek) gerçekleştirilen çalışmada tabakalı raslantısal örnekleme metodu kullanılmıştır. (Demografik bilgileri; eğitim, gelir seviyesi, aile populasyonu ve çevresel konuları kapsayan bir anket hazırlanmıştır). İstatistikler göstermiştir ki, bu çalışmada, cinsiyetin çevresel duyarlılık üzerinde belirgin bir etkisi yoktur. Eğitim seviyesinin çevresel bilinç üzerinde az bir etkisi vardır. Ancak, insanların konuya ilgilerini arttırmakta ve çeşitli programlar izlemelerini sağlamaktadır. Bahsi geçen üç belirleyiciden en belirgin etkiye sahip olan gelir seviyesidir. Diğer gelir grupları kendi aralarında belirgin bir şekilde ayrışmasa da, üst gelir grubu diğer gelir gruplarından farklıdır. Üst gelir grubuna dahil olan kişilerin çevresel duyarlılığı belirgin şekilde daha azdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the effects of gender, income and education level on environmental concern. This aim is based upon a general understanding that environmental problems have to be considered in urban areas for a sustainable world. The empirical study has been conducted in a developing site of Ankara; Çukurambar in which people from different income and education levels live. 64 participants (16 from each group; 8 males, 8 females) from different income levels (low income, middle income, upper- middle income and high income) have been selected through stratified random sampling method. (A questionnaire which includes questions about both demographic information; education, income, family population etc. and environmental issues has been made). The results derived from correlation tables and T- tests show that gender has no significant effect on environmental concern in this case. Education level has a small affect on people in terms of environmental consciousness, however, it increases peoples? interest and make them watch programs about environmental issues. The most significant determinant of the selected variables; gender, education and income level, is the income level. Although there is no significant difference among other groups, the high income group is significantly different. People, who belong to high income level, show less concern about environment.