Nuruosmaniye Kütüphanesi 4962 numaralı mecmua (247a-324b)
Nuruosmaniye Library periodical numbered 4962 (247a-324b)
  1. Tez No: 387766
  2. Yazar: SEMA KÖLEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu çalışmanın konusu Nuruosmaniye Kütüphanesi 4962 numarada kayıtlı mecmuadır. Eserin müstensihi belli değildir. Toplam 324 varaktan oluşan bu eserin 247a-324b varakları arasındaki 77 varaklık kısımda XV., XVI. ve XVII. yüzyılda yaşamış şairlerin Türkçe ve Farsça şiirleri yer almaktadır.Türkçe şiirlerde 164 şaire ait nazım şekilleri şu şekildedir: 490 gazel, 2 kaside, 44 kıt'a, 1 muaşşer, 2 müfred, 22 müseddes, 1 müsemmen, 8 müstezad, 11 tahmis, 7 tarih, 1 terci-i bend, 1 tuyuğ.Eserin 304a- 317b varakları arasında Farsça şiirler bulunmaktadır. Bu şiirlerin nazım şekilleri şu şekildedir: 630 müfred, 29 kıt'a, 1 rubai.Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mecmua hakkında ve eserde ismi geçen şairler hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca şairlerin şiirlerinin bulunduğu varak numaraları ve nazım şekilleri de eklenmiştir.İkinci bölümde metnin transkripsiyonlu metni bulunmaktadır. Sonuç bölümünde yapılan çalışmanın değerlendirmesi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the periodical which is recorded with the number 4962 in Nuruosmaniye Library. The copyist of the work is unknown. The work consists of 324 sheets in total. The Turkish and Persian poems of the poets who lived in XV., XVI. and XVII. centuries are in the part of 77 sheets between the sheets 247a-324b.In the Turkish poems the verse forms of 164 poets are as follows: 490 ghazals, 2 qasida, 44 kıt?a poems, 1 muaşşer poem, 2 singular poems, 22 müseddes poems, 1 octave poem, 8 müstezad poems, 11 tahmis poems, 7 tarih poems, 1 terci-i bend poem, 1 tuyuğ poem.Between the 304a-317b sheets of the work there are Persian poems. The verse forms of these poems are as follows: 630 singular poems, 29 kıt?a poems, 1 rubai poem.Our study comprises two parts. In the first part information about the periodical and the poets whose names are mentioned in the work has been given. Furthermore, the sheet numbers of the sheets with the poets? poems and also verse forms have been added.In the second part there is the transcripted text of the manuscript. In the conclusion part there is the evaluation of the study.