Intra-party competition & party's performance in elections: The leaders' tenure
Parti içi rekabet ve seçimlerdeki parti performansı: Parti liderlerinin liderlik süreleri
  1. Tez No: 387779
  2. Yazar: MEHMET REMZİ ŞAKİRLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. KAMİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde, ana parlamenter demokrasilerdeki demokratik sürecin parti içi rekabet kanalına odaklandım. Özellikle, siyasi partilerin seçim performanslarıyla parti liderlerinin genel başkanlık sürelerinin arasındaki bağlantıyı inceledim. 1960'dan 2007'ye kadar 29 parlamenter demokraside ki 117 ana siyasi partinin enine kesit zaman dizileri analizi, siyasi partinin aldığı oy oranı ile parti liderinin parti genel başkanlığına devam etme süresi arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Bu analizde siyasi partinin genel seçimlerdeki performansının siyasi parti liderinin genel başkanlıkta kaldığı yıl sayısını etkileyip etkilemediğini test ettim.Genel kanı; parti liderinin başarısız bir genel seçimden sonra değişmesi yönündedir. Bununla birlikte; 29 ülkedeki 117 siyasi partiden topladığım veriler karşıt bir eğilim göstermektedir. Bu karşıt eğilimin sebebi parti içi demokrasinin olmayışıdır. Bu eksikliği kontrol edecek uygun kurumların kurulması gerekmektedir. Sonuç olarak patron-müşteri ağları zamanla kaybolacak ve parti liderliği kişisel çıkarlar yerine toplum menfaatini gözetecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I focus on the intra-party competition channel of the democratic process in major parliamentary democracies. More specifically, I study the linkage between the election performance of the political parties and the tenure of the party leader. A cross-section time-series analysis from 1960-2007 of 117 major political parties in 29 parliamentary democracies, shows that there is a linkage between the political party's vote and the leader's tenure. In this analysis, I test whether the leader's tenure, measured by the years in office, is affected by the party's performance in the general elections.Intuition says that party leadership has to be changed when the respective parties fails in elections. Nevertheless, our data on 29 countries and political parties show that several countries show a contrary trend. We argue that these negative cases lack intra-party democracy, and there is a need to establish proper institutions and check-balance systems in order to foster intra-party democracy in these countries. As a result, patron-client networks will dissolve, and the party leadership will have more incentive to follow common interests instead of private interests.