Factors of innovation in exports: A field study on the companies in leading sectors in Izmir
İhracatta yenilikçilik faktörleri: İzmir ilinde öncü sektörlerdeki işletmelerde bir alan çalışması
  1. Tez No: 378541
  2. Yazar: CAN ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Küresel rekabette yenilikçiliğin önemini göz önünde bulundurarak ilgili sahada en üstün performansı gösteren birtakım şirketlerin, bu alanda nasıl ve ne gibi çözümler ürettikleri sorusuna odaklanan bu çalışma, üçlü bir karşılaştırma yönetemini temel almıştır. Buna göre konunun kuramsal arkaplanı, en üstün performansı gösteren ülkeler ve ülkemizin önde gelen ihracat limanlarından İzmir'de en iyi performansı gösteren şirketlerin uygulamaları karşılaştırılarak; bir yandan kuram ve uygulama, diğer yandan küresel uygulamalarla, yerel çözüm ve uygulamalar karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Dış ticaretin gerçekleri, teknolojinin gelişmesiyle değişmiştir. Bir yüzyıldan fazla bir süre önce, David Ricardo'nun Mukayeseli Üstünlükler Teorisi dış ticaretin mantığını açıklamak için yeterliydi. Fakat, dış ticaret günümüzde o zamanlara göre daha kapsamlı. Günümüzde, dış ticaret çok önemli bir parçası olarak; endüstri içi ticaretin varlığı söz konusudur. Bu dış ticaret mantığı, yenilikçiliği kendisinin yaşam kaynağı olarak görmektedir. Bu yüzden, firmalar ve ülkeler için inovasyon çok önemli bir değer taşımaktadır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilgili tanımları ideal seviyede açıklamak için literatür taramasıyla kavramsal çerçeve çizilmiştir. İkinci bölüm, ülke karşılaştırmalarını içermektedir. Bu bölümde, en yenilikçi ülkelerin dördünün inovasyon seviyeleri, politikaları ve stratejileri açıklanmaktadır. Ayrıca bu bölümde, Türkiye'nin de inovasyon durumu incelenmiştir. Üçüncü bölüm, İzmir ilinde öncü sektörlerdeki işletmelerin, ihracattaki yenilikçilik faktörlerini inceleyen bir alan çalışmasını içermektedir. Araştırmada, yüzyüze görüşme metodu uygulanmıştır. Sonuç olarak çalışma, araştırılan şirketlerin inovasyonda olumlu ve olumsuz taraflarını, güçlü ve zayıf yönlerini göstermektedir. En çok katma değer yaratan işletme fonksiyonu olarak yenilikçiliğin önemi bir kez daha ortaya çıkarken örnekler her ne kadar yerel uygulamaları içerse de çalışma Türkiye'deki yenilikçilik uygulamaları hakkında da genel bir fikir vermektedir. Buna göre ülkemizde yenilikçilik uygulamaları halen büyük ölçüde şirketlerin bireysel çaba ve çözüm arayışları doğrultusunda ilerlemektedir. Sonuç olarak küresel düzeyde rekabet gücünün artması için hem şirketlerin hem de kamunun koordineli plan ve stratejiler doğrultusunda hareket ederek daha kapsamlı ve uzun vadelinyenilikçilik stratejileri geliştirmeleri ve bunları titizlike uygulamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Having regard to the crucial role of innovation for companies in global competition, this study aims at looking at the relevant field, in order to find out how the best-performing companies in export cope with the challenges of global competition, with particular respect to the innovation dimension of competition. Taking into consideration the best-performing countries and their relevant policies, as well as theoretical background of innovation, the study is set upon a trifold comparative approach. On the one hand theoretical background and the experiences of the best-performing countries are taken into consideration, on the other hand local experience in Izmir (the best perfroming sectors and companies) are analysed with reference to the way they cope with the challenges of innovation. With the development of technology, the realities of trade has also changed. More than a century ago, David Ricardo's Comparative Advantages Theory was sufficient to clarify the logic of trade. However, today the global trade is much more complex. Today, intra-industry trade plays a crucial part in overall trade. This trade logic requires innovation as its life source. Because of this reality, innovation has a vital value for both companies' and countries' export performance. The paper is set up by three main parts. In the first part, theoretical background and the conceptual framework is set out, throughout which the relevant literature is reviewed. The second part includes the experiences and applications of the best performing countries. This part identifies innovation levels, policies and strategies of four of the most innovative countries. In this part, there is also analysis of Turkey which shows the features and level of innovation in Turkey. The third part is the research part of the study. The research is based on a field study, which searches factors of innovation in exports of the companies in leading sectors in Izmir. In the research, face to face inteview research method was used. As a result, the study shows strengths and weaknesses of the companies studied. Importance of the innovation was emerged once more as the most crucial business functions in terms of creation of added-value. Although taken from local experiences, the results give also a rough idea on Turkey's innovation level. They suggest that innovation applications need to be taken more systematically with well-structured innovation strategies and their implementation.