Servikal sürüntü örneklerinde PCR yöntemiyle Human papillomavirus varlığının araştırılması ve tiplendirilmesi
The detection and type distribution of Human papillomavirus by PCR from cervical smears
  1. Tez No: 387857
  2. Yazar: LATİFE SÜTCÜ KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Konya bölgesinde HPV prevalansı, tipleri ve bunların bazı demografik faktörlerle ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Mayıs 2010 2011 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi ve Konya Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi Kadın Doğum Polikliniklerine başvuran 21-81 yaşları arasındaki cinsel yönden aktif 180 hasta dahil edildi. Hastalardan rutin jinekolojik muayene sırasında Pap smear ve HPV DNA testi için servikal sürüntü örneği alındı. Pap smear testi için örnekler Papanicolaou boyası ile boyanıp Bethesda 2001 terminoloji sistemi esas alınarak değerlendirildi. HPV DNA saptanması için Stuart's taşıyıcı besiyerine (Copan, İtalya) alınan sürüntü örnekleri Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda çalışma yapılıncaya kadar -20 °C'de saklandı. High Pure Viral Nucleic Asid kiti (Roche Diagnostics, Mannheim, Almanya) ile DNA izolasyonu yapıldı. INNO-LİPA HPV Genotyping Extra Amp (INNOGENETICS N. V., Belçika) kiti ile amplifikasyon yapıldı. PCR amplikonları nitrosellöz banttaki yakalayıcı spesifik oligonükleotid proplara hibridize edildikten sonra INNO-LİPA HPV Genotyping Extra Okuma Kartı yardımıyla sonuçlar değerlendirildi.Bulgular: Hastaların % 18,9'unda (n=34) HPV DNA pozitif bulundu. En sık görülen tipler sırasıyla tip 16 (%20.8) ve tip 51 (%20.8), tip 6 (%12.6), tip 53 (%8.3) ve tip 52 (%8.3) olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the prevalance of HPV, type distribution in Konya region and to investigate the relationship between these results and sociodemographic factors.Materials And Methods: Between May 2010-2011 sexual active in 21-81 age groups 180 patients applying to Obstetrics and Gynecology Clinics of Selcuk University Meram Medical Faculty Hospital and Konya Dr. Faruk Sükan Child and Woman Hospital were included in this study. Cervical swap samples were collected for Pap smear and HPV DNA test during routine gynecological examination. For Pap test, these samples were stained with Papanicolaou and cytological examination were performed according to the Bethesda 2001 classification. Cervical samples were obtained with Stuarts transport medium (Copan, Italy) and stored at -20°C in deepfreeze in Microbiology Department until molecular test of HPV DNA was carried out. DNA isolation were performed with High Pure Viral Nucleic Asid (Roche Diagnostics, Mannheim, Germany) and amplification with INNO-LİPA HPV Genotyping Extra Amp (INNOGENETİCS N. V., Belgium) kit.PCR amplicons were hybridized with specific oligonucleotide probes and the results were evaluated by using the INNO-LiPA HPV Genotyping Extra Reading Card.Results: HPV DNA was detected in % 18,9 (n=34) of cases. The most frequent genotypes were HPV 16 (%20.8), HPV 51 (%20.8), HPV 6 (%12.6), HPV 53 (%8.3) and HPV 52(%8.3).