Semantic network ontology of an object oriented programming language
Nesne tabanlı bir programlama dilinin anlamsal ve ilişkisel ontolojisi
- Tez No: 387858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Proglamlama, istenilen bir işleyişe sahip bilgisayar uygulaması yaratmak için bir programlama dilinde kaynak kodu yazma, test etme, hatalardan ayıklama ve bakım yapma sürecidir. Programlama genellikle zordur, kullanım alanı bilimi ve yapısal mantık gibi birçok alanda uzmanlık gerektirebilir. Bunun yanında programlama dilinin ve ya kullanılan araçların karmaşıklığı da uygulama geliştirirken zorluk çıkartabilir. Son zamanlarda ortaya çıkan önemli bir programlama zorluğu da yazılım programlama arayüzünün kullanımıdır.Bu projenin en önemli amacı, anlamsal ağ teknolojilerini kullanarak geliştirilen web tabanlı bir yazılım programlama arayüzü ile Java uygulamaları geliştiren programcılara yardım etmektir. Tezim, geliştirdiğim arama robotunu kullanılarak bulunmuş ve ontoloji olarak saklanmış Java programlama arayüzlerinde anlamsal olarak aramayı etkin kılmayı amaçlar. Bu internet tabanlı aracı kullanarak, uygulama geliştiricileri istedikleri uygulama programlama arayüzlerini, istedikleri kıstaslara göre birden fazla arayüz kütüphanesi içinde arayabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Programming is the process of creating computer programs that exhibit certain desired behaviors by writing, testing, debugging and maintaining the source code written in a programming language. Programming is often tough and may require expertise in many different subjects, including knowledge of application domain and formal logic. However, some difficulties may arise from other aspects of programming such as complexity of the programming languages and tools that programmers use. One important source of programming difficulty that a growing body of evidence has made clear is using of application programming interfaces.The main purpose of this project is to create a web-based API documentation system to help programmers in using Java APIs contained in Javadoc documents by utilizing Semantic Web technology. My research focuses on enabling semantic searches over Java APIs appearing in Javadoc documents that are parsed by a web crawler and stored as ontology. By using this web-based tool, developers can search desired APIs meeting user-specified criteria over multiple libraries containing APIs in Javadoc format.