Yarı-öklidyen uzayda W-eğriler
W-curves in semi-Euclidean space
  1. Tez No: 387912
  2. Yazar: CEMAL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM İLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır.İkinci bölümde Minkowski 3-uzayı ve yarı- Öklidyen uzayları tanıtılarak bu uzaylardaki bazı geometrik özellikler ile spacelike, timelike, null, pseudo null ve partially null eğriler ve bu eğrilerin Frenet denklemleri verilmiştir.Üçüncü bölümde yarı- Öklidyen uzayında sırasıyla spacelike, timelike, null, pseudo null ve partially null W- eğriler incelenmiştir.Dördüncü bölüm tartışma ve sonuç için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four chapters. The first chapter is reserved for introduction.In the second chapter, we introduce Minkowski 3-space and semi- Euclidean space with their properties. Also we introduce spacelike, timelike, null, pseudo null, partially null curves and their Frenet frames in the same space.In the third chapter, we study spacelike, timelike, null, pseudo null and partially null W- curves in 4- dimensional semi- Euclidean space with index 2.The fourth chapter is reserved for discussion and conclusion.