Hemoroidektomi uygulanan hastaların postoperatif hayat kalite değişikliklerinin incelenmesi
The assessment of changes in the quality of life of patients who underwent hemorrhoidectomy
  1. Tez No: 387978
  2. Yazar: AHMET ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURVER SİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Genel Cerrahi, Family Medicine, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hemoroidler anal kanal anatomisinin normal komponentleridirler; yer çekimi, ıkınma gibi çeşitli nedenlerle semptomatik hale gelebilirler. Hemoroidal hastalık rutin günlük aktiviteleri etkileyen en sık nedenlerden birisidir ve hastaların semptomatik oldukları dönemdeki iş gücü kaybı dikkate alındığında ekonomik açıdan oldukça maliyetlidir. Bu çalışmanın amacı hemoroidektomi uygulanan hastaların yaşam kalitelerindeki değişimi SF-36 ölçeği kullanarak saptamaktır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi polikliniğinde grade III-IV internal hemoroidal hastalık tanısı alıp hemoroidektomi uygulanan 21-65 yaş arası 24 erkek, 6 kadın toplam 30 hasta bu çalışmada yer aldı. Hastalara ameliyattan bir hafta önce ve bir ay sonra SF-36 ölçeği uygulandı. Veriler bilgisayarda SPSS 15.0 ile ve Wilcoxon test, Student t test, Mann-Whitney U testi kullanılarak analiz edildi. Fiziksel fonksiyon, fiziksel rol ve ağrı alt gruplarında ameliyat sonrası ve öncesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğu ve fiziksel sağlık skorlarının ameliyattan sonra yükseldiği saptandı. Hemoroidal hastalıklar yaşam kalitesini etkilemektedir ve gelişen cerrahi yöntemler ile hastanede yatış süresinin kısalması daha fazla hastanın cerrahi tedaviyi tercih etmesine yol açmaktadır. Ameliyatların başarısı, ameliyat sonrası iyileşme süresi, komplikasyonların ve nükslerin insidansı ile değerlendirilebilir. Yaşam kalitesi ölçeklerinin kullanılması tedavinin başarısını hastanın bakış açısından değerlendiren diğer bir yöntemdir. Yaşam kalitesi değerlendirmesi, hastalar hastalıkları hakkında bilinçlendikçe ve kendi deneyimlerine önem vermeye başladıkça daha önemli hale gelmiştir. Daha büyük gruplarda uzun süreli çalışmaların yapılması cerrahi yöntemlerin yaşam kalitesine etkilerini belirlemek açısından gereklidir.
Özet (Çeviri)
Hemorrhoids are normal components of anal canal anatomy and potential factors such as gravity or strain rend them symptomatic. Hemorrhoidal disease, which is one of the most common conditions to affect routine daily activities and symptoms can be costly when measured in time spent away from productive activities. The aim of the study is the assessment of changes in the quality of life of patients who underwent hemorrhoidectomy by using Short Form 36. 30 patients, 24 male and 6 female (age 21 to 65), who were diagnosed with grade III and IV internal hemorrhoidal disease at the Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty General Surgery polyclinic and treated with hemorrhoidectomy were enrolled in the study. They answered questions from Short Form-36 a week before surgery and 1 month after surgery. Data were analyzed with Wilcoxon test, Student t-test and Mann-Whitney U test using SPSS 15.0 for Windows. Physical health ( Physical functioning, Physical role, Body pain) results were improved after surgery. Hemorrhoidal disease affects quality of life and patients prefer to have a surgery as a result of developing surgery methods and as hospital stays become shorter. Success of the operation can be evaluated by postoperative recovery, incidence of complications or relapses. Quality of life questionnaires are other methods to evaluate the effectiveness of the treatment by the patient?s perspective. Quality of life evaluation has become an important issue in medical care since patients request a greater attention to the subjective experience of their disease and its treatment. Long-term studies in large groups of patients are needed to determine the effects of surgery to quality of life.