Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde 2000-2009 yılları arasında İnsizyonel herni nedeniyle intraperitoneal dual mesh ile tedavi edilen hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with Incisional hernia treated by intraperitoneal dual mesh in Afyon Kocatepe University General Surgery Department between 2000-2009
  1. Tez No: 387999
  2. Yazar: ZİYA TANER ÖZKEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Abdominal cerrahi girişimlerden sonra %10-12 oranında insizyonel herni gelişimi bildirilmiştir. İnsizyonel herniler, önemli oranda iş gücü kayıplarına ve morbiditeye neden olurken, hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. İnsizyonel hernilerin oluşumu ve onarımı cerrahi pratiğinde önemli bir yer tutmakta olup, amaç önlenebilir faktörleri indirgeyerek insizyonel herni gelişimini azaltmak, tedavide ise nüksü önlemeye yönelik en iyi yöntemi, en iyi teknikle uygulamak olmalıdır. İnsizyonel hernilerin tedavisinde tek seçenek cerrahidir. Cerrahi tedavide temel olarak iki yöntem kullanılır. İlk yöntem hastanın kendi dokularının kullanıldığı primer onarım, ikinci yöntem de sentetik materyallerin kullanıldığı yöntemdir. Herni defektinin çapı 4 cm' den küçükse ve çevresinde canlı doku bulunuyorsa insizyonel herniler primer olarak onarılabilirken, çapı 4 cm' den büyük ya da çapı 4 cm' den küçük ama multipl defektlerden meydana gelen herniler primer kapatılma durumunda yüksek nüks oranlarına sahip olduğu için bir prostetik materyallerle onarılmalıdır. Çalışmamızda amaç insizyonel herni tedavisinde intraperitoneal yerleşimli dual mesh kullanımının gözden geçirilerek, henüz ortak bir görüş sağlanamayan insizyonel herni tedavisinde farklı bir bakış açısı getirmektir. Çalışmada Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde ocak 2000 – aralık 2009 tarihleri arasında insizyonel herni nedeniyle intraperitoneal dual mesh uygulaması yapılan hastalar, retrospektif olarak tarandı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, vücut kitle indeksi (BMI), önceden geçirilmiş karın ameliyatları ve fıtık tamirleri, defekt çapı, hastanede kalış süresi, komplikasyonlar, fıtık nüksleri ve takipleri her hasta için ayrı ayrı kaydedildi. Elde edilen sonuçlar değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra, Chi-Square, Fisher's Exact Test ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Gruplararası niteliksel veriler, Chi-Square ve Fisher's Exact Test ile, niceliksel veriler ise Mann-Whitney U testi karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Incisional hernia has been reported to develop following 10-12% of abdominal surgical procedures. Incisional hernia while causing considerable economic loss and morbidity, is also a factor that adversely affects quality of life. Development and repair of incisional hernia is an important topic in the surgical practice which aims to prevent the development of incisional hernia by eliminating the avoidable causes and to treat it with the most appropriate technique in order to prevent recurrences once it develops. The only treatment option for incisional hernia is surgery. There have been 2 different surgical techniques. The first one is the primary repair where patient's own tissues are used. In the second technique, synthetic materials are used for repair. If the size of the defect is smaller than 4 cm with surrounding viable tissue, primary repair is a reasonable alternative while hernia larger than 4 cm or smaller than 4 cm but consisting of multiple defects should be repaired using prosthetic material due to high recurrence rate with primary repair in this report. The aim of this study is to evaluate the use of intraperitoneal dual mesh and occur a different point of view to this issue where a definitive consensus has not been formed. Records of patients to whom intraperitoneal dual mesh was performed at Afyon Kocatepe University School of Medicine, Department of General Surgery between 2000 and 2009 were reviewed retrospectively. Age, sex, body mass index(BMI), prior abdominal surgeries and hernia repairs, defect size, length of hospital stay, complications, hernia recurrences were recorded separately for each patient. Beside definitive statistics, Chi-Square, Fisher's Exact Test and Mann- Whitney U test were used for statistical analysis. Qualitative variables between groups were compared using Chi-square test and Fisher's Exact test while Mann-Whitney U test was used for the comparison of quantitative variables. Results were considered statistically significant if p value is smaller than 0.05. 40 As a result; use of intraperitoneal dual mesh for the repair of incisional hernia in our clinic was evaluated. Recurrence rate was 12%. Presence of chronic obstructive lung disease and development of infection at the incision line were risk factors for recurrence. Age, obesity, sex, presence of diabetes mellitus, hypertension, size of defect, type of incision, the type of operation that caused the incisional hernia, use or duration of corset and chemotherapy were not related to the development of recurrence. Intraperitoneal dual meshes can be used for the treatment of incisional hernia with acceptable recurrence and complications.