Zayıf zeminlerde yapı temelleri ve şev yamaçları koruma cildi oluşturulması
Structures foundations and remedial works of slopes for weak ground
- Tez No: 38800
- Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
33 ÖZET Bu çalışma (Tarsus-Pozantı)Ayrımı Adana ToprakkaleGaziAntep Otoyolu projesi dahilinde KM 216-219 arasını içermektedir. Yapımı halen devam otoyolun KM 216-219 arasında yeralan ÖZEL VİYA DÜKLER kesiminde Viyadük temelleri ile yamç koruma ciltlerine ait çalışmalar araştırılmıştır. Bu çalışma genel olarak zayıf zeminlerde inşaa edilecek yapıların temel ıslahı ve kazı derinliği fazlalığı nedeni ile yamaçların korunması i- çin gerekli teçhizat ve önlemleri kapsamaktadır. inceleme alanı Amanos Dağlarının Orta Amanoslar bölgesinde MJRDA?I ' nın kuzeydoğusunda yeralmakta olup, doğudan ölüdeniz Fay zonu ile sınırlan mıştır. Sahadaki Mesozoik yaşlı seri kuvvetle kıvrımlanmış ve kırılmıştır. Bu olgular sahanın güneybatıdan kuzeydoğuya doğru çok güçlü bir basınç formasyo nuna maruz kaldığını göstermektedir. Güney kesiminde kıvrım eksenlerinin ortalama konumu K40 D, 12 KD dur. Batı kıvrım eksenleri hemen hemen düşeydir. Buna karşılık doğuda eğimler yakla şık 30 B ve bazı kesimlerde doğuya devriktir. Kuzeyde tabakalarıma düzlemleri, güneyde olduğu gibi D-B konumludur. öte yandan kıvrım eksenleri K 19 D,28 KD konumludur. Çalışma sahasındaki en önemli yapısal unsurlar sistematik çat laklardı r.Çok güçlü deformasyon nedeni ile kayaçlar kıvrımların büklümle rinde ve kanatlarında aşırı derecede ezilmişlerdir. Çatlaklar genellikle sık aralıklı (2 nrcn), kalsit dolgulu ve dağılımları rastgeledir.Bu yapısal stil kayaçlara kıvrımların bükümlerinde iri taneli kumtaşları gibi kırıntılı kırıntılı kayaç görünümü vermektedir. Aynı yapısal özellikler kıvrım kanatlarındaki dolomitlere breşik yapı kazandırmıştır. Sahada yeralan çamurtaşları ve dolomitlerin çok kırıklı olmaları RCP ve SCR değerlerinin çok düşük ve hatta sıfır olmalarına neden olmuştur. Genel olarak saha incelendiğinde, tüm saha OLUCAK formasyonu ile temsil e- dilmektedir.OLUCAK formasyonu dolomit ve dolomitik breşlerden oluşmuştur. Formasyondaki temel süreksizlikler : Tabakalaşma düzlemleri, eklemler ve sis tematik çat lak lar d ir. Sahada gözlenen birincil süreksizlik düzlemi dolomitle rinin tabakalaşma düzlemleri ile bunların çamurtaşları ile ardalanmasıdır. Bunlar genellikle açık ve devamlı süreksizliklerdir. Sahada gözlenen ikincil süreksizlikler ise, kıvrımlı anmaya bağlı olarak gelişen sistematik çatlaklar dır. Bunlar açık yada kalsit dolguludur. Yüksek dereceli deformasyon nedeniyle dolomitik breşler yada daha özel otoklastik ezilme breşleri gelişmiştir. Bunlar kıvrımların büklüm kesimlerinde (apex) orta-iri taneli, buna karşı lık kıvrım kanatlarında (flank) ise dolomitik breş görünümündedir ler. Genelde çamurtaşı arakatmanlı,orta-kalın tabakalı, koyu renkli dolo-lomit ve dolomitik breşler ( JüJi ) % 77 oranında olup, sahada hakim yapıdır ve34 dolomitik breşler kuvvetle kıvrımlı, 45 batıya devriktir. Asın derecede deforme olmuş çamurtaşı araka tmartları bu birimin belirgin özelliğidir. 45 lik eğimli antiklinalde yumuşak ve sert (çamurtaşı -dol omit) malzeme ardalanması hakimdir. Sahada yapılan testler sonucunda,elde edilen orta-çok ayrışma, orta-kalın ta bakalaşma,çok yakın çatlak aralığı temel derinliklerinde zemin koşullarının çok zayıf olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY The section called km 216-219 of the Motorway project between Adana - Toprakkale and Gaziantep has been included within this re search. Foundations and re medial works slopes for the SPECIAL VIADUCT located at km 216-219 of the motorway that is still under costruction. The study generally includes the improvement of the structures cons tructed on the weak ground and the required equipment and stabilization methods of slopes which would be affected by the excess excavation. Investigation area lies within the middle Amonoses section of the A- monos Mountains.lt is located to the northeast of Nurdagi and bordered by the Dead Sea Fault Zone in the east.Masozoics rock in the area were higly foled and fractu red. These events indicate that the area was subjected to a compressive stress from soutwest to northeast. In the south section, the avarage strike of fold axis is N40E and dip ping 12' to the northeast.West fold axis are approximately vertical.Dips in the east are almost 30' to the west and over turned. The bedding planes in the north strike e- ast-west where as fold axes stike N 19 E and dip 28 NE. The most important structural features in the study area are systema tic fractures. Rocks are strungly crushed along the curves and limbs of axial planes due to extremely high deformation.Fructures are extremely close spaced (2nm),calcite filled and randomly disturbed. This structural feature gives an appearence of course grained sandstone to the rocks. Dol omit s made up the fold limbs are like breccia due to the same structural features. Muds tone s and dolomits are very fractured so that ROD and SCR values are so low or even zero. If the study area is completely considered, the Olucak formation is re presentative. The Olucak formations consist of dolomite and dolomitic breccias.Beddinj planes, joint and systematic fractures are the major discont imi ties in the formation The primary discontinialy planes observed in the field are the bedding planes of do lomites and their bondies with mudstones. They are general open and persistent.The secondry discontinialy planes observed in the field are systematic fractures develo ped during the folding. They are open or calcite f i lied. Dolomitic bressias or specif i' autoclastic crushed bressias are developed. Tey are medium-coarse grained along the apex of folds and dolomitic bressias along the flanks of folds. Dolomites and dolomitic bressias are interbeddedwith mudstone and co vers an area of about 77 percantage.Dolomitic bressias are strugly folded and 45 o- verturned to the west.The most important feature of this unit is inter layer of muds- tones which were higly deformed. The succession of soft and hard materials (mudstones dolomites) are the main feature of the anticline dipping W.As a result of tests carried out in the field, very close fracture spacing indicate that soil conditions are very weak at the foundation depth.