Hıyarda (Cucumis sativus l.) ışınlanmış polenlerle tozlama yoluyla in situhaploid embriyo uyartımı ve haploid embriyolarında in vitro bitki eldesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 38799
- Danışmanlar: PROF.DR. ABAK KAZIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
-XIV- öz Çalışmada gama ışınıyla (Co kaynaklı) ışınlanmış polenlerle toslama yoluyla hıyarda in situ haploid embriyoların ayartılması ve hx\ embriyolardan in vitro bitki eldesi üzerine ışın dozlarının,. ana ebeveyn olarak kullanılan genotiplerin ve mevsimin etkileri araştırılmıştır. Polen ışınlamasında kullanılan 3 ışın dozu ile (300, 450 ve 600 Gy), denemede kullanılan 4 genotipte de (Qamar Fİ, Seraset Fİ, Dere, Çengelköy) yılboyu haploid embriyo uyartımı sağlanmıştır. Bununla birlikte, hıyarda haploid embriyo uyartımı için en uygun ışın dozunun 300 Gy ve en iyi toz lama döneminin mayıs-eylül arasındaki dönem (özellikle haziran ayı) olduğu belirlenmiştir. Işınlanmış polenlerle uyartım yoluyla Qamar Fİ çeşidinde 704 adet, Seraset Fİ çeşidinde 603 adet, Dere çeşidinde 255 adet ve Çengelköy çeşidinde 365 adet haploid embriyo elde edilmiştir. Bu haploid embriyolardan Qamar Fİ çeşidinde 84 adet, Seraset Fİ çeşidinde 34 adet, Dere çeşidinde 29 adet ve Çengelköy çeşidinde 43 adet haploid bitki elde edilmiştir. Bu bitkilerin dihaploid duruma getirilmesinde en uygun kolhisin dozu ve süresinin % 0.5 dozda 4 saat ya da % 1 dozda 2 saat olduğu saptanmıştır. Yapılan sitoloj|.k ve morfolojik incelemeler sonucunda, elde edilen bitkilerin ploidi düzeyleri doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
-XV- ABSTRACT In this study the effects of irradiation doses, maternal genotypes and season on the indwctioB of in situ haploid embryos after pollination by g&mmz irradiated (CoT) pollen and on the obtention of in vitro plants from those embryos in -e«curober~wexe_investi gated... Haploid embryo induction was achieved throughout the year with the use of all doses of gamma irradiation tested (300 Gy, 450 Gy and 600 Gy) and within the 4 genotypes (Qamar Fl, Seraset Fİ Dere, Çengelköy). However, a 300-Gy dose and the period from May to October (preferably June) were found the best in induction of haploid embryos in cucumber. The number of haploid embryos obtained in the study was 704 in Qamar Fl, 603 in Seraset Fl, 255 in Dere and 365 in Çengelköy. The number of haploid plants derived from those embryos was 84 in Qamar Fl, 34 in Seraset Fl, 29 in Dere and 43 in Çengelköy. Colchicine treatments with 0.5 % dose for 4 hours or 1 % dose for 2 hours appeared to be better suited in chromosome doubling of haploid plants to obtain dihaploids. Cytological and morphological studies conducted on the plants confirmed their ploidy levels.