Sonlu karma dağılım modelleri (Sürekli tip-tek değişkenli)
Finite mixture distribution models (Continuous type-univariate case)
- Tez No: 38814
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRİ AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
XII öz Sonlu karma dağılım modellerinde ilgilenilen ve çalışılan problemler üç ana grupta ele alınır. Bu problemler: sonlu karma dağılım modelleri için örneklem formunun belirlenmesi, sonlu karma dağılım modellerindeki bileşen sayısının belirlenmesi ve sonlu karma dağılım modellerindeki parametrelerin tahminidir. Bu çalışmanın amacı: sonlu karma dağılım modeli için örneklem formunun bilindiği ve sonlu karma dağılım modelindeki bileşen sayısının belirli olduğu durumlarda sonlu karma dağılım modelindeki parametreleri tahmin etmek; kimyasal, fiziksel ve biyolojik problemler için sonlu karma dağılım modellerinin uygulama alanlarını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
XIII ABSTRACT There are three main types of problems interested and studied in finite mixture distribution models. These includes: determining the sample form for finite mixture distribution models, determining the number of components in finite mixture distribution models and estimating the parameters in finite mixture distribution models. The purpose of this work is estimating the parameters in finite mixture distribution model, finding application areas of finite mixture distribution models for chemical, physical and biological problems when the sample form of finite mixture distribution model is known and the number of components in finite distribution model is fixed.