Yozgat yöresinde üretilen küp (çanak) peynirleri üzerinde bazı araştırmalar
A Research on chanak (pottery) chese of yozgat province
  1. Tez No: 38813
  2. Yazar: SENEM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA KONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZ Bu çalışmada, yöresel peynir çeşitlerimizden biri olan küp (çanak) peynirinin bazı fiziksel; kimyasal ve duyusal özellikleri incelenmiş, bu özelliklere pıhtıya uygulanan haşlama işleminin ve sütün yağ oranının etkileri araştırılmıştır. Yozgat ilinin Çayıralan ve Boğazlıyan ilçelerinde üretilen ve tüketime sunulan, yine aynı ilçelerde siparişle yaptırılan küp peynirlerinin ve laboratuvarda üretilen küp peynirlerinin ( tam yağlı pıhtısı haşlanmış, tam yağlı pıhtısı haşlanmamış ve yarım yağlı pıhtısı haşlanmamış) bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine haşlama işleminin ve sütün yağ oranının önemli düzeyde etkili olduğu belirlenmiştir. Duyusal değerlendirmelerde, tam yağlı sütten üretilen pıhtısı haşlanmamış küp peynirlerinin, yine tam yağlı fakat pıhtısı haşlanmış ve yarım yağlı pıhtısı haşlanmamış küp peynirlerinden daha yüksek toplam puan aldığı, ancak bu farklılığın istatistiksel yönden önemsiz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT In this research, chemical, physical and organoleptical qualities of one of our local cheeses, namely chanak (küp) cheese (cheese in an earthenware and ripened partly or wholly buried in ground) was investigated. Effects of heating (scalding) the curd and also the fat percentage of milk on the qualities of the cheese were also looked into. Samples of chanak cheeses, ready from the markets or specially made to the order were obtained from Çayıralan and Bogazliyan regions of Yozgat province. Chanak cheeses also made in the laboratory from full fat and semi skimmed cows milk, (curds heated or unheated) and analysed. Heating of the curd and also the fat contents of milk had statistically important effects on the physical, chemical and organoleptical qualities of küp cheese. Expert panel preferred the chanak cheeses made from full fat milk with unheated curd over the cheeses made from semi skimmed milk with unheated curd and full fat milk heated curd. However the differences in the total points were found to be statistically insignificant.