Ekonomik özgürlüklerin kalkınma göstergelerine etkisi: Panel veri analizi
The effect of economic freedom on development indicators: A panel data analysis
  1. Tez No: 388332
  2. Yazar: AHMET İHSAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Özel mülkiyeti, hukukun üstünlüğünü, girişim özgürlüğünü, ulusal ve uluslararası serbest ticareti ve rekabeti temel alan ekonomik özgürlüklerin, ülkelerin kurumsal yapılarına ilişkin bir gösterge olarak, kalkınma süreçlerinde önemli bir etken olduğu sıklıkla dile getirilmektedir. Bu çalışmada da ekonomik özgürlüklerin ve alt bileşenlerinin, sağlık, eğitim, gelir dağılımı ve yoksulluk gibi kalkınma göstergeleri üzerindeki etkisi, 1970 – 2010 döneminde yüksek, orta-yüksek, düşük-orta ve düşük gelirli ülkeler için panel veri analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçları, ülkelerin içinde bulundukları gelir gruplarına göre farklılaşsa da, ekonomik özgürlüklerin sağlık ve eğitim göstergeleri üzerinde olumlu; gelir dağılımı ve yoksulluk göstergeleri üzerinde ise olumsuz bir etki yaptığını göstermektedir. Ayrıca ekonomik özgürlüklerin bazı bileşenlerinin kalkınma göstergeleri üzerindeki etkisi anlamlı bulunmazken, bazı bileşenler de genel endeksten farklı sonuçlara işaret etmektedir. Anahtar Sözcükler Ekonomik Özgürlükler, Ekonomik Kalkınma, Kalkınma Göstergeleri, Kurumlar, Panel Veri Analizi
Özet (Çeviri)
Economic freedom, as an indicator for institutional structure of countries, which is based on private property, rule of law, freedom of enterprise, free trade both on national and international level and competition is often considered to be an important factor on development process. In this study, the effect of both economic freedom and its components on development indicators such as health, education, income distribution and poverty is examined with panel data analysis for 1970 – 2000 period by separating countries as“high”,“upper-middle”,“lower-middle”and“low”income. Results indicate that even if it differs for income groups, the effect of economic freedom on health and education indicators is positive, while it is negative on income distribution and poverty. Besides, some of economic freedom components are found insignificant and some of the significant components suggest different results than the general index. Key Words Economic Freedom, Economic Development, Development Indicators, Institutions,Panel Data Analysis