Liseli gençlerde suç mağduru olma korkusu: Ankara örneği
Fear of crime among high school youth: A case of Ankara
  1. Tez No: 388369
  2. Yazar: OĞUZCAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Suç toplumda doğal olarak varlığını sürdüren bir olgudur. Gündelik yaşantıda herhangi bir suçun mağduru olabilme ihtimali, bireyler açısından uzak bir ihtimal değildir. Bu tip bir durumda bireylerin bir suçun mağduru olmaktan korkmaları beklenebilir. Suç mağduru olma korkusu bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Korkan birey hem kendisi hem de çevresi için güvenli bir ortam sağlamak ister. Birey bu doğrultuda hareket ederek toplumsal yaşantıdan kendini çekebilir veya kendi korkusunun topluma yayılmasına sebep olabilir. Bu durum da toplumsal düzeni olumsuz yönde etkileyerek, suç korkusunu sosyal bir problem haline getirmektedir. Bu çalışma, daha önceki çalışmalarda ihmal edilen bir grup olan 15-18 yaş arası lise öğrenimi gören gençlerde suç korkusunun var olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Cinsiyet ve yaş gibi bireysel değişkenlerin yanında sosyal ve fiziksel çevre, sosyal ağlar gibi sosyal değişkenlerin belirlenen örneklem grubunda suç mağduru olma korkusuna olan etkileri ve bunun sonuçları incelenmiştir. Örneklem grubundan (n=513) veriler anket yöntemiyle toplanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre cinsiyet bu yaş grubunda suç korkusuna etki eden en önemli değişken olarak ortaya çıkmıştır. Medya suç korkusunu tetikleyen en önemli faktör olarak belirlenmiştir. Ayrıca erkek öğrencilerde kesici/delici cisim taşımak, kız öğrencilerde ise yalnız dışarı çıkmamak en sık karşılaşılan önlem alma yöntemleri olmuştur. Araştırmanın diğer bulguları tezin içerisinde tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler Suç Korkusu, Mağduriyet, Savunmasızlık, Suç
Özet (Çeviri)
Crime is a phenomenon that naturally exists in society. Being a victim is not a remote possibility for individuals in their everyday lives. Individuals can be expected to be afraid of being a victim of a crime in such conditions. Fear of crime can affect the quality of life of individuals negatively. Fearful people want to provide a safe environment for both themselves and their environment. As a result individuals can exclude themselves from social life or they can spread their fear to the society. This situation affects social order negatively and therefore making the fear of crime a social problem. This study aims to investigate whether there is the fear of crime in high school students who are between 15-18 years of age and neglected by previous studies. Individual variables such as gender and age and social variables such as social-physical environment and social networks are examined to determine their effects and results on the fear of crime in the designated sample. The data is collected by the survey method from the sample (n=513) and the results were evaluated. According to the results of gender has emerged as the most important variable that affects the fear of crime in this age group. The most important factor that triggers the fear of crime is identified as media in this study. Also most common methods as for taking precautions are identified as carrying cutting/piercing objects in boys and not going outside alone in girls. Other findings of the study are discussed throughout the thesis. Key Words Fear of Crime, Victimization, Vulnerability, Crime