Ratlarda renal iskemiye karşı silymarin'in renoprotektif etki süresi
Renoprotective effect of silymarin on various renal ischemia time in rats
  1. Tez No: 388435
  2. Yazar: NAZIM ABDÜLKADİR KANKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ŞAHİNKANAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Parsiyel nefrektomi, böbrek transplantasyonu, şok, çeşitli ürolojik girişimler, hidronefrozis, sepsis ve kardiyopulmoner by-pass gibi çeşitli klinik durumlarda böbrek iskemisi görülebilir. Özellikle parsiyel nefrektomide tümörün çıkarılmasından önce böbrek damarlarının klemplenmesi hem kan kaybını önlemekte, hem de cerrahi işlemi kolaylaştırmaktadır. Ancak damarların klemplenme süresinin uzun olması, böbrek dokusunda geri dönüşümsüz hasara yol açmaktadır. Bu bilgiler ışığında böbreklere yapılacak herhangi bir girişim öncesi, çeşitli madde veya ilaçların kullanımıyla iskemi / reperfüzyon hasarının önleneceği düşünülmüştür. Silybum marianum L. Gaertn (deve dikeni) veya Carduus marianus L. (Meryem ana dikeni) bitkisinin yaprak ve tohumlarından elde edilen silymarinin; renoprotektif, hepatoprotektif, antioksidan, antikarsinojenik, antiapoptotik, antidepresan ve daha birçok yararlı etkileri mev-cuttur. Bu çalışmanın amacı; ratlarda oluşturulan tek taraflı böbrek iskemisi modelinde, silymarinin farklı böbrek iskemi süreleri üzerine olan koruyucu etkisini incelemektir. Çalışmamızda 48 adet Wistar ırkı, erişkin erkek sıçan 8 farklı gruba ayrılmıştır. Sham grubuna sadece laparotomi uygulandı ve hiçbir işlem yapılmadan 180 dk. beklendi. 2. gruba ise; 1 hafta boyunca, yalnızca 2 cc/gün serum fizyolojik verildikten sonra 45 dk. iskemiyi takiben, 180 dk. reperfüzyon uygulandı. Grup 3, grup 5 ve grup 7; sırasıyla 45-60-90 dk. iskemiyi takiben, 180 dk. reperfüzyon uygulandı. Grup 4, grup 6 ve grup 8 ise; silymarin verilen gruplardı. Bu gruplara; 1 hafta boyunca, serum fizyolojik ile çözünen 100 mg/kg/gün silymarin verildi. Gruplara sırasıyla; 45-60-90 dk. iskemi uygulandı. İskemiyi takiben, 180 dk. reperfüzyon uygulandı. iv Reperfüzyon döneminin sonunda böbrek dokusu ve kan örnekleri alındı. Bu örneklerden Total Antioksidan Kapasite (TAS), Total Oksidan Status (TOS), Süperoksit Dismutaz (SOD) ve Malondialdehit (MDA) değerleri ve histopatolojik analizler çalışıldı. Sonuçlar birbirleriyle istatiksel olarak karşılaştırıldı. SIL 45 grubunda en yüksek serum TAS değeri görüldü. Silymarinin koruyucu etkisi zamanla azalmıştır. SIL 45 grubuyla, SIL 60 ve SIL 90 grupları karşılaştırıldığında serum TAS değerlerindeki azalma görüldü (p=0,08 vs p=0,4 sırasıyla). En yüksek doku TAS değeri ise; SIL 45 grubunda (1,49317 ± 0,34566 nmol/mg protein) olduğu görüldü. Serum SOD değerleri göz önüne alındığında; en yüksek serum SOD değeri SIL 45 grubunda (2,31 U/ml) görüldü. Grupların ortalama serum SOD değerleri incelendiğinde; en yüksek ortalama SIL 45 grubunda (1,5950 ± 0,44921 U/ml) görüldü. Ortalama doku SOD değerleri hesaplandığında; en yüksek ortalama doku SOD değeri ise; SIL 90 grubunda (26,9196 ± 42,9132 nmol/mg protein) görüldü. En yüksek ortalama serum TOS değerinin ise 90 IR grubunda (9,50933 ± 5,88859 μmol/L) olduğu saptandı. Tüm iskemi sürelerinde, silymarin verilen gruplarda serum MDA değeri eş zamanlı iskemi- reperfüzyon gruplarına göre düşük saptanmıştır. Silymarinin renoprotektif etkisi patolojik sonuçlarda daha belirgin ve diğer gruplardan ayrılmaktadır. Dokuların biyokimyasal incelemesinde ise; silymarin verilen gruplarda oksidatif belirteçler azalırken; anti oksidatif belirteçler de artış izlenmiştir. Sonuç olarak; silymarinin böbrek I/R hasarının histopatolojik ve biyokimyasal olumsuz etkilerini azalttığı görülmüştür. İskemi süresi uzadığında ise; etkilerin azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Renal ischemia is associated with different clinical situations; like partial nephrectomy, renal transplantation, shock, various urological surgery, hydronephrosis, sepsis, cardio-pulmonary bypass. Especially; before removing the part of kidney where tumor is located, clamping renal vessels prevents loss of blood and simplify surgical steps in partial nephrectomy. If duration of clamping renal vessels is extended, irreversbl damage may occur in renal tissue. Ischemia reperfusion injury can be prevented with using different matters or drugs at various renal surgeries. Silymarin; is extracted from Silybum marianum (L.) Gaertn. and Carduus marianus L. seeds and fruits. Silymarin has reno protective, hepato protective, anti oxidant, anti apoptotic, anti neoplastic and many benefial effects. In this study, we investigated protective effects of silymarin at various ischemia times, left side-renal ischemia model. Fourty-eight Wistar male rats were divided into eight groups in our study. Rats in the sham group were gone laparotomy and wait for 180 minutes without ischemia. Rats in group 2 were given 2 cc/day SF for a week; ischemia was produced by clamping left renal pedicle for 45 min and than followed by 180 min reperfusion period. Group 3-5-7 were given nothing with I/R. In order of group 3, group 5, group 7; 45-60-90 min ischemia period was applied, and then 180 min reperfusion period was applied. 100 mg/kg/day silymarin was given in group 4-6-8 for a week. And in order of 45-60-90 min ischemia period was applied, and then 180 min reperfusion period was applied. Blood samples, kidney tissues were taken at the end of the reperfusion period. vi Biochemical (Total oxidant and antioxidant status, Malondialdehyde, Superoxide dismutase), histopathological analysis are performed with these samples. Results were compared statistically. In SIL45 group; serum TAS levels were highest. Protective effects of silymarin were decreased by time. SIL45 was compared SIL60,SIL90. When ischemia period was longer, effect of silymarin was decreased (p=0,08 vs p=0,4). The highest tissue TAS level was shown in SIL45 group (1,49317 ± 0,34566 nnmol/mg protein). The highest serum SOD level was shown in SIL45 group (2,31 U/ml). The highest tissue SOD level was shown in SIL90 group (26,9196 ± 42,9132 nmol/mg protein). The highest average serum TOS level was shown in 90 IR (9,50933 ± 5,88859 μmol/L). Effects of silymarin at histopathological scores were more evident. Results of biochemical analysis at tissues; oxidative indicators were decreased, anti oxidative indicators were increased. These results indicated that silymarin protects against functional, biochemical, and morphological damage better than control in renal I/R injury. The prolongation of ischemia period, effects of silymarin were decreased.