Spina bifida'lı engellilerde yardımcı cihaz kullanımının değerlendirilmesi
The assesment of assistive devices in sipina bifida
  1. Tez No: 388434
  2. Yazar: GÜLDEN NEBİYYA GÖÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Spina Bifida (SB) doğumdan önce nöral tüp ve onun çevrelediği yapıların anormal gelişimini yansıtan ve çok sayıda fonksiyon bozukluğu gösteren bir hastalıktır.Ülkemizdeki spina bifidalı engellilerin yardımcı cihaz kullanımı hakkında bilgi edinmek amacıyla planlanan;tanımlayıcı bir çalışma olan çalışmamız Ocak 2014 ile Aralık 2014 tarihleri arasında İstanbul ilinde 8 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinde eğitim gören 61 spina bifidalı engelli katılmıştır.Katılımcılara 'Spina Bifida Engelli Değerlendirme Formu ' doldurtulmuş, lezyon seviyesi 'Uluslararası Myelodisplazi çalışma grubu' (IMSG) kriterlerine göre,spastisite 'Modifiye Ashworth Skalası'na (MAS) göre, zihinsel engel seviyesi 'Özürlü Sağlık Kurulu' raporuna göre değerlendirilip, yardımcı cihaz kullanımını etkileyen faktörler araştırılmıştır.Katılımcıların 02-24 yaş aralığında ve %52.5'i erkekti.Lezyon Seviyesi incelendiğinde;katılımcıların %42.6'sının lumbosakral,lezyon tipinin %91.8 spina bifida aperta olduğu görülmüştür.Katılımcıların yardımcı cihaz kullanma oranının %67.2 olduğu %70 oranında fizyoterapistler tarafından önerildiği ve %77.5 temininde zorluk yaşanmadığı görülmüştür.Bulgular,lezyon seviyesi,ek sorunlar,fiziksel deformiteler ile kullanılan yardımcı cihazlar arasında anlamlı fark olduğunu göstermiş (p0.05).Sonuç olarak,çalışmamızda spina bifidalı engellilerde lezyon seviyesi,ek sorunlar ve fiziksel deformitelerin yardımcı cihaz kullanımını etkilediği,zihinsel engel seviyesi ve yardımcı cihazın kullanım amacının kullanılan yardımcı cihaz tipini etkilemediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Spina bifida (SB), is a disease reflecting an abnormal development of the neural tube and surrounding structures before birth and shows multiple disfunctions after. 61 children with spina bifida from 8 Special Education and Rehabilitasyon Centers in İstanbul have participated to our study between January 2014 and November 2014. The 'Spina Bifida Disability Assessment From ' was filled for each participant, the lesion level was assessed via the International Myeleodysplasia Research Group (IMSG) criteria, spasticity was assessed according to the ' Modified Asword Scale' and mental disability was noted from the Disabled Health Report in order to investigate the factors influencing the use of assistive devices in SB. Participants were between 2 and 24 years old and 52,5% were males. Regarding lesion level, lumbosacral lesion was seen in 42,6% and tybe of SB was aperta in 91,9%. The rate of participants using assistive devices was 67,2%,70% of the devices were recommended by the physiotherapist and 77,5% of cases didn't any difficulties in getting the device. As a result, there was a significant difference (p0,05). In conclusion, the lesion level, presence of additional problems and physical deformities effect the use of assistive devices in spina bifida but mental disability and the aim of using devices showed no impact on the use of assistive devices in our group.