Liken planuslu hastalarda artmış ateroskleroz riskinin karotis intima- media kalınlığı ve nabız dalga hızı ölçümü ile değerlendirilmesi
Evaluation of increased atherosclerosis risk at lichen planus patients by measurement of carotid intima media thickness and pulse wave velocity
- Tez No: 388456
- Danışmanlar: PROF. ERTAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Liken planus (LP) toplumda sık görülebilen kronik inflamatuar bir hastalıktır. LP'de görülen kronik inflamasyon ateroskleroz gelişiminde önemli rol oynayabilir. Çalışmamızda karotis intima media kalınlığı (KİMK) ve nabız dalga hızı (NDH) ölçüm yöntemleri kullanılarak LP ile ateroskleroz arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniğine başvuran 40 LP hastası ile 40 sağlıklı kontrol alındı. Hasta ve kontrol grubunun tedavi öncesinde arteriyel tansiyon, kilo, boy, bel çevresi ölçümü ile vücut kitle indeksi hesaplandı. Rutin olarak hastalarda ölçülen biyokimyasal parametreler kaydedildi. Ulusal kolesterol eğitim programına (NCEP) göre metabolik sendrom kriterlerini karşılayan hastalar belirlendi. Sağlıklı ve LP'li olgularda NDH ve KİMK ölçümleri karşılaştırıldı. Maksimal ve ortalama KİMK değerleri LP grubunda, sağlıklı gruptan fazla bulundu. NDH ölçümleri arasında her iki grup arasında anlamlı fark bulunamadı. LP grubunda kontrol grubuna kıyasla bel çevresi ve sistolik kan basıncı ölçümleri anlamlı olarak yüksek bulundu. Lipit parametreleri açısından değerlendirildiğinde total kolesterol, LDL ve total kolesterol/ HDL değerleri LP grubunda istatistiksel anlamlı olarak daha yüksekti. Hasta ve kontrol grubunda metabolik sendrom açısından istatistiksel olarak fark yoktu. Çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler, LP'de ateroskleroza eğilim olduğunu destekler niteliktedir. Artmış karotis intima media kalınlığı, dislipidemi ve sistolik kan basıncı yüksekliğinin tespiti aterosklerotik sürece olan yatkınlığı yansıtmaktadır. Artan bu ateroskleroz eğiliminin en olası sebebi ise diğer sistemik inflamatuvar hastalıklarda olduğu gibi altta yatan kronik inflamasyon olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Lichen planus (LP) is a chronic inflammatory disease that is relatively common in the general population. Systemic inflammation plays an important role in pathogenesis of atherosclerosis in LP patients. We aimed to evaluate the relationship between atherosclerosis and LP by using pulse wave velocity (PWV) and the measurement of carotid intima media thickness (CIMT) in LP patients. Fourty LP patients and 40 healthy controls who admitted to Dermatology and Venorology Outpatient Clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine, Hospital were included in this study. Arterial blood pressure, body weight, height and waist circumference were measured and body mass indexes (BMI) were calculated before the beginning of therapy in all of the patients and controls. Biochemical parameters were recorded. Patients who met the national cholesterol education program (NCEP) criteria for metabolic syndrome were identified. PWV and CIMT values were compared. The maximum and average CIMT values of LP patients were higher than those of the healthy group. There was no significant difference in PWV values between the groups. Waist circumference and systolic blood pressure were significantly higher in LP patients than the controls. Total cholesterol, LDL and total cholesterol/HDL were significantly higher in LP patients than the controls. There was no statistically significant difference between the groups with respect to the metabolic syndrome. Data derived from our study supports the suggestion that there's a tendency towards atherosclerosis at LP. Detection of increased carotis intima media thickness, dyslipidemia and high systolic blood pressure reflects the tendency for atherosclerotic process. The most possible cause of this increased tendency for atherosclerosis seems to the underlying chronic inflammation, just like at other systemic inflammatory diseases.