Malign beyin tümörlerinde PET/BT bulgularının difüzyon MR ve perfüzyon MR bulgularıyla karşılaştırılması
Comparision of PET/CT and difusion / perfusion weighted magnetic resonance imaging findings in malignant brain tumors
- Tez No: 388455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada malign beyin tümörlerinde 18F FDG PET görüntülemede elde edilen metabolik aktivite (SUVmax) ile difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemedeki (DAMRG) difüzyon katsayısı (ADC) ve perfüzyon manyetik rezonans görüntülemede elde edilen rölatif beyin kan volümü (rCBV) arasında bir ilişki olup olmadığı; grade 4 glioblastomdan metastatik beyin kitlelerinin ayırımında FDG PET görüntülemenin katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin Cerrahisi kliniğine intrakranial kitle tanısı/ön tanısı ile başvuran, 9 erkek, 11 kadın, toplam 20 olgu retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya konvansiyonel MR ve FDG PET/BT görüntülemeleri olan olgular dahil edilmiştir. Bu hastalardan daha önce opere edilmiş ancak sonraki incelemelerinde nüks ya da rezidü kitle saptanmayan olgular, ekstraaksiyal yerleşimli kitlesi olanlar çalışma dışı bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to determine if there was a relationship between the metabolic activity obtained from 18F FDG PET imaging (SUVmax) and diffusion coefficient (ADC) in diffusion weighted magnetic resonance imaging (DW-MRI) and relative cerebral blood volume (rCBV) obtained from perfusion magnetic resonance imaging in malignant brain tumors; to investigate the contribution of FDG PET imaging in differentiating grade 4 glioblastoma from metastatic cerebral mass lesions. A retrospective analysis was performed in 20 cases, 9 male and 11 female, who presented to Akdeniz University Medical Faculty Hospital Neurosurgery clinic with intracranial mass lesion diagnosis/pre-diagnosis. Patients who had conventional MR and FDG PET/CT images were included in the study. Patients who were operated previously, however, had no recurrence or residual mass in subsequent examinations and patients with extra axially located mass lesions were excluded from the study.