Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 2009 - 2013 tarihleri arasında yatan 1500 GR ve altı preterm yenidoğanların klinik seyri ve mortalitesi
Morbidity and mortality rates of very low birth weight infants in Akdeniz University Hospital in between january 2009 - december 2013
- Tez No: 388461
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKÇAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son yıllarda medikal bakımdaki gelişmelerle, ileri derecede preterm (GH < 32 hafta) ve çok düşük doğum ağırlıklı pretermlerin (DA ≤ 1500 gr) yaşamlarında önemli bir artış sağlanmıştır. Çalışmada 5 yıllık süreçte; 501 – 1500 gr arasında doğan pretermlerin doğum ağırlıkları, gebelik haftaları ve cinsiyetlerine göre mortalite ve morbidite oranları incelendi. Hastanemizde 01.01.2009 - 31.12.2013 tarihleri arasında yatarak tedavi alan çok düşük doğum ağırlıklı prematüreler çalışmaya alındı. Bu çalışmada, kriterlere uyan 306 olgu incelendi ve çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde mortalite oranı %27,5 olarak saptandı. Çalışmamıza dahil ettiğimiz hastalar doğum ağırlıklarına göre 4 gruba ayrıldı; ≤750 gr olanlar grup 1, 751-1000 gr arasında olanlar grup 2, 1001-1250 gr arasında olanlar grup 3 ve 1251-1500 gr olan hastalar ise grup 4 olarak tanımlandı. Bu gruplar arasındaki morbidite ve mortalite oranları karşılaştırıldı. Mortalite oranı grup 1'de %75; grup 2'de %40; grup 3'te %15,6; grup 4'te ise %1 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
In recent years, improvements in medical care have been associated with a significant increase and better outcome of very preterm (VP, < 32 completed gestational weeks) and very low birth weight (VLBW, ≤ 1500 g) infants. Our goals were to determine the morbidity and mortality rates of infants weighing 501 to 1500 g according to gestational age, birth weight, and gender and to document birth weight-related changes in mortality and morbidity over a 5-year time period. Biodemographic data and multiple outcome measures of very low birth weight infants (≤ 1500 g) were retrospectively collected from January 1st, 2009 until December 31st, 2013 in our hospital. In this study, 306 VLBW infants were compatible with our study criteria were evaluated and mortality rate was 27.5%. Patients included in our study were divided into four groups according to birth weight. Patients ≤750 g constituted group 1, patients with a birth weight of 751-1000 g constituted group 2, patients with a birth weight of 1001-1250 g constituted group 3 and patients with a birth weight of 1251-1500 g constituted group 4. Morbidity and mortality rates were compared between these groups. Mortality among infants ≤750 g was 75%; among infants 751 to 1000 g, 40%; among infants 1001 to 1250 g, 15.6%; among infants 1251 to 1500 g, 1%.