Prematür ejakülasyon nedeni ile başvuran hastalarda erektil disfonksiyon görülme sıklığı
Prevalence of erectile dysfunction in men who admitted to urology outpatient clinics with the complaint of premature ejaculation
- Tez No: 388489
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FARUK USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Prematür ejakülasyon erkeklerde en sık görülen seksüel fonksiyon bozukluğu olup diyabet, tiroid hastalıkları, prostatit ve erektil disfonksiyon gibi komorbid durumlarla yakından ilişkilidir. Buna rağmen PE ile ED arasındaki ilişki arasında tartışma söz konusudur ve bu iki patolojinin ne sıklıkla birlikte bulunduğuyla ilgili az sayıda data mevcuttur. Bu çalışma prematür ejakülasyonu olan hastalarda erektil disfonksiyon görülme sıklığı ve şiddetini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Üroloji polikliniğine prematür ejakülasyon yakınması ile başvuran yaşları 24-66 arasında değişen toplam 111 hasta çalışmaya alındı. PE ve ED Türkçeye validite edilmiş prematür ejakülasyon değerlendirme anketi (PEDT) ve ereksiyon işlevi uluslararası değerlendirme formu (IIEF) ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz için pearson ki kare testi ve korelasyon analizleri kullanıldı. İstatistiksel analizler SPSS 21.0 paket programı ile yapıldı ve 0,05'den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Çalışma grubunun ortalama yaşı 43,6±11,8 idi; PEDT ve IIEF ortalamaları sırasıyla 12,7±4,3 ve 18,5±5,2 olarak bulundu. PE bulunan 105 hastada (%94,6) ED saptandı. PEDT ve IPSS skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,199). Tüm hastaların %62,2'sinde prostatik inflamasyon bulundu. PEDT grupları arasında prostatik inflamasyon açısından anlamlı bir farklılık bulunmadı (p=0.585). PEDT skorları ve yaş arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p=0.781). Sonuç olarak üroloji polikliniklerine başvuran hastalarda PE ve ED birlikteliği dikkatlice sorgulanmalıdır. Bu birlikteliği doğrulamak amacıyla ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Premature ejaculation is the most common sexual dysfunction in men and associated with comorbid conditions, such as diabetes, thyroid disease, prostatitis and erectile dysfunction. However, there is controversy concerning the relationship of PE with ED. There is little data about the existence of these two pathologies with each other. The aim of this study is to determine frequency and severity of erectile dysfunction in patients with premature ejaculation. A total of 111 men aged 24–66 years who admitted to urology outpatient clinics with the complaint of premature ejaculation were included in this study. PE and ED were evaluated using the Turkish version of premature ejaculatory diagnostic tool (PEDT), and the Turkish version of International Index of Erectile Function questionnaire (IIEF). In statistically analysis, pearson chi-square and correlation analysis were used.