Tokat yöresinde sonbahar periyoduna uygun çin lahanası çeşitlerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 3201
  2. Yazar: RESUL GERÇEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
38 5ZET Yurdumuzun birçok yöresinde olduğu gibi Tokat ilinde de sonbahar başından ilkbahar sonuna kadar olan devrede boş olan yaklaşık 50 000 ha sulu tarxm arazisinde tüketimi çok yönlü o- lan Çin lahanasının yetiştiriciliği ile değerlendirilmesi amaç lanmıştır. Bu amaçla; 20 Ağustos, 10 Eylül ve 10 Ekim 1986 ta rihlerinde ekim yapılmıştır. 20 Ağustos ekim tarihinde Asya Sebzecilik Araştırma ve Geliştirme Merkezi (AVRDC) nin 17 çeşidi araştırılmıştır. Bun lar; hybrid 82-46, Hybrid 82-156, Hybrid 82-157, Hybrid 83-2, Hybrid 83-20, OP 77 M (3)-27, 77 M (3)-35, 77 M (3)-40, 77 M (2/3)-43, 77 M (2/3)-46, ASVEG-1, B-40, 77 M (3)-27, Hybrid 58, Hybrid 62, Hybrid 80-32 ve Hybrid 80-37 çeşitleridir. 10 Eylül ekim tarihinde yine AVRDC nin 20 çeşidi araştı rılmıştır. Bunlar? Hybrid 82-46, Hybrid 82-156, OP 77 M (3)-27, 77 M (3)-35, 77 M (3)-40, 77 M (2/3)-43, 77 M(3>-27, 77 M (2/3)- 46, Hybrid 62, Hybrid 80-32, Hybrid 80-37, Hybrid 59, B-189, B-40, 77 l(2)-20, 77 M (2)-24, 77 M (3)-33, 77 H (2/3)-4l, 77 M (2/3)-44 ve 77 M (2/3)-45 çeşitleridir. 10 Ekim tarihinde Mika do /«tap ony a firmasına ait Kotei p, Victory 60 P, Victory 70 P, Mikado R-55 P ; Ohlsen Enke/Dani- marka firmasına ait WR Victor P, Spring A-l, WR 60 Days; Genu ine Takii/
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY About 50 000 hectares of irrigated land is available in Tokat province where land is left fallow for the period between autumn and spring. However on small scale uneconomic vegetable cultivation is being practiced in the region. The object of this study is to bring this land under cultivation during au tumn and spring periods with Chinese cabbage having economic importance for this region. For this purpose Chinese cabbage th has been tried to sown on different dates that is 20 August, 10 th September and 10th October 19860 17 varieties were brought from Asian Vegetable Research th Development Centre (AVRDC) and were grown on 20 Agust 1986. The varieties used for the trial are: Hybrid 82-46, Hybrid 82- 156, Hybrid 82-157, Hybrid 83-2, Hybrid 83-20, OP 77 M (3)-27, 77 M (3)-35, 77 M (3)-40, 77 M (2/3)-43, 77 M (2/3)-46, ASVEG- 1, B-40, 77 M (3)-27, Hybrid 58, Hybrid 62, Hybrid 80-32 and Hybrid 80-37. 20 varieties brought from AVRDC were also tested on 10 September 1986. Th^ varieties used and tested are: Hybrid 82-46, OP 77 M (3)-27, 77 M (3)-35, 77 M (3)-40, 77 M (2/3)-43, 77 M (3)-27, 77 M (2/3)-46, Hybrid 62, Hybrid 80-32, Hybrid 80-37, Hybrid 59, B-189, B-40, 77 M (2)-20, 77 M (2)-24, 77 K (3)-33, 77 M (2/3)-41, 77 M (2/3)-44 and 77 M (2/3)-45. On 10 October Kotei Px, Victory 60 Px, Victory 70 Px, and Mikado R-55 Px varieties belonging to Mikado/Japan; WR Vic tor Px, Spring A-l and WR 60 Days varieties belonging to Ohlsen Enke/Denmark; variety Early Autumn belonging to Genuine Takii/ Japan and variety Shyunraku belonging to Kippon îîorin /Japan company were also tested for the same purpose. th Among the varieties tested on 20 August 1986, only the, varieties like Hybrid 82-157, Hybrid 83-20, ASVEG-1, 77 M (2/3)- 46, Hybrid 58, Hybrid 62 and Hybrid 80-37 were found to be suit able where as the other showed premature bolting. th All the varieties sown 10 September for preliminary test as well as for actual field trial showed premature bolting.40 Among the varieties sown 10 October 1986 varieties were selected to be grown under plastic green house (high tunnel system). However all these varieties too showed premature bolt ing.