Semptomatik uterin miyomlarda uterin arter embolizasyonunun etkinliği
Efficacy of uterine artery embolisation in symptomatic uterine fibroids
- Tez No: 388493
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇEVİKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uterin miyomlar kanama, ağrı, bası semptomlarına ve infertiliteye neden olabilen uterusun en sık benign tümörleridir. Medikal tedavilerin etkinliği bulunmayıp klasik tedavi yöntemi cerrahidir. Ancak uterin arter embolizasyonu, miyom tedavisinde cerrahiye alternatif uterus koruyucu bir yöntem olarak kabul görmüştür. Çalışmamızda uterin arter embolizasyonları yapılmış ve sonrasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Girişimsel Radyoloji Ünitesi'nde izlemleri yapılan semptomatik uterin miyom hastalarında uterin arter embolizasyonunun etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Şubat 2009 ile Haziran 2011 tarihleri arasında uterin miyomları nedeni ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Girişimsel Radyoloji Ünitesi'nde veya dış merkezlerde uterin arter embolizasyonları yapılmış ve sonrasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Girişimsel Radyoloji Ünitesi'nde izlemleri yapılan toplam 39 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastalar ile ilgili tüm kayıtlara hasta dosyalarından veya hastane tıbbi otomasyon sisteminde kayıtlı bilgilerden retrospektif olarak ulaşıldı. Eksik bilgiler ise hastalar kontrole geldiklerinde yüz yüze veya telefon görüşmesi ile elde edildi. Olgular 29-50 yaş aralığında (ortalama yaş; 39,56), menapoza girmemiş kadın olgulardı. Tüm olgulara tek taraftan, tek bir girişimsel radyolog tarafından uterin arter embolizasyonu yapılmış ve embolizasyon işlemine uterin arter akım hızında yeterli yavaşlama ve“tris-acryl collagen”kaplı mikroküreciklerle embolizasyon yapılan olguların kontrol anjiografi görüntülerinde budanmış ağaç manzarası oluşana kadar devam edilmişti. Teknik başarı %100 olup, işlemle ilişkili komplikasyon izlenmemişti. Telefonla ve yüzyüze ulaşılabilen 32 olgudan 27'sinin (%84.3) yakınmaları gerilemişti. İki olguya, yakınmalarının gerilememesi üzerine histerektomi yapıldı. Bir olgunun kanama, 1 olgunun ise ağrı dışındaki tüm şikayetleri gerilemişti. Bir olguda kalıcı amenore gelişmişti ancak hasta yakınmalarının gerilediğini ve işlemden memnun olduğunu belirtti. İki olguda miyom vajinal yolla atılmıştı. Yedi (%17,9) olguya ise ulaşılamadı. İşlem başarısı %93,8 olarak bulundu. Çalışmamızdaki minör komplikasyon oranı %13,3, majör komplikasyon ve tekrar müdahale oranları ise %10 olarak bulunmuştur. Bir olgu işlem sonrası tüp bebek yöntemiyle ikiz bebek sahibi olmuştur. Olguların 10'unun işlem öncesi ve sonrası pelvik MRG'lerine ulaşıldı. Bu hastalardan 8'inin (uzunluk x genişlik x derinlik x 0,5233 formülü ile hesaplanan) uterus volümlerinde %18-92.2, dominant miyom volümlerinde %9-64 arası küçülme olduğu ve kontrast sonrası alınan görüntülerde miyomların kontrast tutmadığı izlendi. Sonuç olarak uterin arter embolizasyonu semptomatik miyomların tedavisinde cerrahiye alternatif, minimal invaziv ve güvenilir bir yöntemdir. İşlem sonrası özellikle uzun dönem izlemlerde, tekrar müdahale oranlarının görece yüksek olmasına rağmen uterus koruyucu bir yöntem olması, hastanede kalış ve günlük aktivitelere dönüş süresinin kısa olması nedeniyle hasta memnuniyeti yüksek bir tedavi yöntemdir
Özet (Çeviri)
Uterine fibroids are the most common benign tumors of the uterus that can cause bleeding, pain, pressure symptoms and infertility. Since medical treatment is ineffective, surgery is the standart treatment of fibroids. However, UAE has been accepted as a uterus-sparing treatment that is an alternative to surgery. In this study, we aim to evaluate the efficacy of UAE in patients that underwent embolisation and have been followed up at Akdeniz University Hospital Interventional Radiology Unit. Thirty-nine patients who underwent embolisation in Akdeniz University Hospital Interventional Radiology Unit or other centers and were followed up in our unit were included in the study. All records were accessed retrospectively from either the patients' file or hospital medical automation systems. Missing datas were obtained by face-to-face or telephone interview. All cases were premenapausal women between 29-50 years (average mean 39.56). UAE was performed from unilateral common femoral access by a single interventional radiologist and continued until sufficient decrease in uterine artery flow or, in patients embolised with 'tris-acryl colalgen' coated microspheres, 'pruned tree view' in control angiographic images were obtained. Technical success was 100% and procedure-related complications were not observed. 27 of 32 cases (84.3%) that could be interviewed face-to-face or via telephone had regressed symptoms. Two cases underwent hysterectomy because of persisting symptoms. One patient reported regression of all symptoms but bleeding and one reported regression of all symptoms but pain. One case had developed permanent amenorrhea; however, the patient reported a regression of symptoms and overall satisfaction from the procedure. Two cases had vaginal expulsion of the fibroid. Seven (17,9 %) cases could not be reached. Procedural success was found to be 93.8 %. We found the minor complication rate to be 13.8%, major complication and re-intervention rates to be 10%. One case had twin babies with in-vitro fertilisation following the procedure. 10 cases had pelvic MRIs before and after the procedure. In 8 of these patients, uterus volume (as calculated by the Formula: length x width x depth x 0.5233) had decreased 18-92.2%, dominant myoma volumes had decreased 9-64 % and contrast enhanced images revealed nonenhanced myomas. In conclusion, uterine artery embolisation is a minimally invasive and safe procedure that is an alternative to surgery for treatment of symptomatic myomas. Even though in long term follow-ups post-procedure re-intervention rates are relatively high, due to being a uterus-sparing procedure with short hospitalisation and quick return to daily routine, patient satisfaction regarding the procedure is high