Abdominal fasya kapatmada kullanılan triklosan kaplı dikiş materyalinin cerrahi alan enfeksiyonu üzerine etkisi
Used to close the abdominal fascia triclosan-coated suture material surgical field the effect on infection
  1. Tez No: 388494
  2. Yazar: TOLGA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Operasyonu takip eden ilk 30 gün içinde kesi yerinde ve cerrahi girişimde bulunulan organ ve alanlarda gözlenen enfeksiyonlara cerrahi alan enfeksiyonu (CAE) denir. Geçmişte yapılan çalışmalar ve deneyimler sonucunda bakteri kolonizasyonunu önlemek ve mikroorganizmalara uygun ortam oluşturmamak için 2003 yılından itibaren triklosan ile kaplı antibakteriyel özellikli sütür malzemeleri üretilmeye ve cerrahi girişimlerde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, abdominal cerrahi geçiren hastaların fasyasının standart monoflaman polidioksanon (PDS) veya triklosan kaplı PDS ile kapatmanın, cerrahi alan enfeksiyonunu önleme açısından karşılaştırılması planlandı. 01/06/2013 ile 01/06/2014 arasında çeşitli nedenlerle elektif veya acil laparotomi ile gastrointestinal sistem (GİS) cerrahisi planlanan ardışık 900 hasta dahil edilmek üzere prospektif bir çalışma planlandı. Çeşitli nedenlerle 10 hasta daha çalışma dışı bırakıldı, toplam 890 hasta değerlendirildi ve hastaların cinsiyeti, yaşı, geçirdiği operasyonu, kaçıncı operasyonu olduğu, sistemik hastalık varlığı, alışkanlıkları, kullanılan sütur materyali, ASA skoru, peroperatif eritrosit transfüzyon sayısı, ameliyat klasifikasyonu, insizyon boyu, insizyon tipi, ameliyat süresi, yoğun bakım yatış süresi, hastane yatış süresi, VKİ (Vücut kitle indeksi), gelişen insizyonel hernisi ve CAE kayıt edildi. Toplam 200 hastada (% 22.4) CAE saptandı. Triklosan grubunda (TG) 445 hastanın 85' inde (% 19.1), kontrol grubunda (KG) ise 445 hastanın 115' inde (% 25.8) CAE saptandı (p=0.016). Temiz yarada (% 0 TG vs. % 27.2 KG, p=0.009), temiz-kontamine yarada (% 13.6 TG vs. % 24.3 KG, p=0.001), kontamine yarada (%16.6 TG vs.
Özet (Çeviri)
Surgical site infection (SSI) is defined as infection occurrence in the incision area, organs and areas during the surgery within the first 30 days following the operation. As a results of studies and experiences which has been done in the past for preventing the colonization of bacteria and microorganisms did not to create appropriate environment until 2003. Triclosan coated surgical antibacterial suture materials have been produced and introduced in surgical area. This study aimed to compare closure of fasia with standard PDS or triclosan coated PDS for SSI in patients who underwent abdominal surgery. In this prospective study the patients who planned laparotomy for any reasons of GIS was allocated between 01/06/2013 and 01/06/2014. Totaly 900 consecutive patients were included. Ten patients were excluded from the study for some reasons, and totaly 890 patients were evaluated. Gender, age, operation, comorbidities, ASA score, hospital stay, BMI, SSI and incisional hernia were noted. Surgical site infection were occured in 200 of patients (% 22.4). 85 (19.1%) of 445 patients in triclosan group (TG) and , 115 (25.8%) of 445 patients in control group (CG) were detected by surgical site infection and this difference was statistically significant ( p = 0.016). Triclosan coated PDS was to be reduced the surgical site infection in clean (% 0 TG vs. % 27.2 CG, p=0.009), clean-contaminated (% 13.6 TG vs. % 24.3 CG, p=0.001) and contaminated (%16.6 TG vs.