Endometrium kanserlerinde sistemik enflamatuar yanıt belirteçlerinin preoperatif dönemde lenf nodu metastazını öngörmedeki rolü
Pre-operative Systemic Inflammatory Response Markers in Predic-ting Lymph Node Metastasis in Endometrial Cancer
- Tez No: 388499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AYTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda, sistemik enflamatuar yanıt (SIR) markeri olarak nötrofil lenfosit oranı (NLO) ve platelet lenfosit oranı (PLO) çeşitli kanser türlerinde yeni prognostik ve prediktif belirteçler olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı preoperatif NLO ve PLO' nun endometrium kanserlerinde lenf nodu (LN) metastazını öngörmedeki rollerini araştırmaktır. Kliniğimizde 2001-2013 yılları arasında endometrium kanseri tanısıyla opere olan 340 hasta retrospektif olarak tarandı. Hastaların 273'üne LN diseksiyonu yapıldığı tespit edildi ve hastaların preoperatif yapılmış tetkik-lerinden PLO ve NLO değerleri hesaplandı. Bu parametrelerin LVSI ve myo-metrial invazyonunu preoperatif olarak öngörebilmedeki rolleri araştırıldı. LN tutulumu olan hastalarda, preoperatif NLO ve PLO değerlerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu tespit edildi. Preoperatif NLO ve PLO değerlerinin tek başlarına düşük sensitivite ve spesifisite ile LN tutulumu olup olmadığını öngörebilme güçlerinin olduğu (sırasıyla NLO ≥1,97 iken %44,54 sensitivite, %91,18 spesifisite, PLO ≥141 iken %59 sensitivite ve %70,59 spesifisite) tespit edildi. Bu parametrelerin birbirlerine olan etkileşimlerini analiz etmek amacıyla çoklu bir model olan sınıflama ve regresyon modeli modeli oluşturuldu. Bu modele göre PLO'nun, NLO'ya göre daha ayırıcı olduğu gözlendi. PLO parametresine göre yeni bir eşik değer bulundu. PLO'su ≤ 332,6 olan 268 olgunun hiç birinde LN tutulumunun olmadığı tespit edildi. PLO'su bu eşik değerin üstünde olan 5 hastanın hepsinde de LN tutulumu mevcuttu. Bu modele göre PLO, LN tutulumunu ön görmede %100 önemli iken, NLO'nun önemlilik oranı %44 olarak bulundu. Bu modelin matematiksel ayırt ediciliği %89,4 olarak bulundu. LVSI tutulumu olan ve myometriyal invazyon derecesi artan hastalarda preoperatif PLO ve NLO değerlerinin anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edildi. Bu sonuçlar, preoperatif NLO ve özellikle PLO'nun değerlendirilmesinin LN metastazı, LVSI ve myometriyal invazyonun cerrahi öncesi öngörülebilmesi açısından umut verici olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Neutrophil to lymphocyte ratio (NLR) and platelet to lymphocyte ratio (PLR), which are systemic inflammatory response (SIR) markers, have recently been used as new prognostic and predictive indicators for several cancer types. The aim of this study is to investigate the predictive roles of NLR and PLR in lymph node (LN) metastasis in endometrial cancer. 340 patients who were operated with diagnosis of endometrial cancer in our clinic between 2001-2013, were retrospectively scanned. 273 of the pa-tients were identified to receive LN dissection and the PLR and NLR values were calculated from preoperative routine tests. These values were investigat-ed to find out their roles in predicting preoperative LVSI and myometrial inva-sion. The patients with LN involvement had significantly higher NLR and PLR values. Preoperative PLR and NLR values were found to be capable of predicting whether there was LN involvement with low sensitivity and specificity when applied separately (44.54% sensitivity and 91.18% specificity for NLR ≥1.97; and 59% and 70.59% for PLR ≥141, respectively). A classification and regression multi-model which included both parameters was created to analyze the interaction between these parameters.The model revealed that PLR was more separative than NLR. A new threshold value was found for PLR parameter. None of 268 cases with a PLR value of ≤ 332.6 had LN involvement. All 5 patients with a PLR value higher than this threshold had LN involvement. According to this model, PLR was 100% significant to predict LN involvement while NLR's significance level was found to be 44%. Mathematical separation efficiency of this model was calculated as 89.4%.It was established that the patients with LN involvement and deeper myometrial invasion had significantly higher PLR and NLR values. These results impress that evaluating preoperative NLR and especially PLR is promising in terms of predicting LN metastasis preoperatively.