Tükürük bezi tümörlerinde mikroRNA ekspresyonu
MicroRNA expression in salivary gland tumors
  1. Tez No: 388498
  2. Yazar: ÖVGÜ ÇİNPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tükürük bezi tümörleri nadir rastlanan tümörlerdir. Genellikle tükürük bezinin içinde ya da komşuluğunda asemptomatik kitleler şeklinde belirir. Parotisin tümörleri tüm tükürük bezi tümörlerinin %70-80 kadarıdır ve yaklaşık %80 benigndir. Diğer yandan submandibuler, sublingual ve minör tükürük bezlerinde malignite oranı daha yüksektir. Tükürük bezi tümörlerinin tanısında radyoloji ve ince iğne aspirason biyopsisi (İİAB) yaygın kullanılan yöntemlerdir. MikroRNA (miRNA)'lar hücre differensiyonu, çoğalması, gelişimi, ve apoptosis regülasyonunda rol alan küçük, kodlanmayan RNA'lardır. MiRNA ekspresyonlarının artışı veya azalışının bazı kanser türleri ve bunların prognozu ile ilgili belirteç olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Bu nedenle biz de miRNA'nın tükürük bezi tümörlerinde tanısal ve prognostik amaçlı değerini araştırmayı amaçladık. Şubat 2013- Ekim 2014 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve tükürük bezi tümörü tespit edilen 20 hasta çalışmaya dahil edildi. Tükürük bezi tümörü tanısı olmayan 17 birey ise kontrol grubunu oluşturuldu. Toplam 95 adet miRNA'nın doku, kan ve tükürükteki ekspresyonu incelendi.
Özet (Çeviri)
Salivary gland tumors are rare tumors. They usually appear as an asymptomatic mass in the salivary glands or in the neighborhood. Parotid tumors are 70-80% of all salivary gland tumors and are about 80% bening. On the other hand submandibular, sublingual and minor salivary gland malignancy rate is higher. In the diagnosis of salivary gland tumors radiology and fine needle biopsy (FNA) are commonly used methods. MicroRNA (miRNA)'s are small, non-coding RNAs involved in the cell differentiation, proliferation, growth, and apoptosis. There are some studies showing that miRNA expressions increase or decrease in some cancer types and may be markers associated with prognosis. For this reason, we aimed to investigate diagnostic and prognostic value of miRNA in salivary gland tumors. In the period of February 2013– October 2013, 20 patients with salivary gland tumor referred to Mersin University Department of Otolaringology were included into the study. The control group consist of 17 people that don't have any salivary gland tumor. Totally 95 subtypes of miRNA's expression examined in tissue, blood and saliva samples.