Biberlerde (capsicum annuum l. ve capsicum baccatum v. pendulum) düşük sıcaklığa (üşüme sıcaklığına) tolerans
Tolerance to low temperature (chilling injury) in peppers (capsicum annuum l. and capsicum baccatum v. pendulum)
- Tez No: 38853
- Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM ABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
02 Bu araştırma, çimlenme ve bitki gelişme sıcaklığı farklı olduğu bildirilen bazı yabancı biber genotipleri ( Capsicum annuum ve Capsicum baccatum V. pendulum) ile ülkemizdeki bazı standart biber çeşitlerinin {Capsicum annuum) düşük sıcaklık koşullarında tohum çimlenmesi, vegetatif ve genera tif gelişme performanslarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, denemeye alınan materyal cam sera koşullarında kış yetiştiriciliği şeklinde yetiştirilerek, gövde çapı artışı, bitki boyu gelişimi, yaprak oluşum hızı, ilk çiçeklenme süresi, % 50 çiçeklenme süresi, çiçek tosu canlılığı, çiçek tozu çimlenme yeteneği, çiçek tozu morfolojik homojenlik düzeyi, meyve tutma oranı ve partenokarpik meyve oranı belirlenmiştir. Lahora tuvar koşullarında yapılan denemelerde, farklı genotip ve çeşitlerin tohumları 25*?, 22
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was performed to determine seed germination, vegetative and generative growth performances of some pepper genotypes that are reported to have different seed germination and plant growth temperatures (Cspsicw aimiamh. and Cspsictm £sc£&tım var. Pesdulım) and standart varieties of Turkey ( Capsicum ¦ anmium L. ) at low temperatures condition. The materials were grown at winter period under glasshouse conditions. Some parameters increasing of stem diameter, growth of plant length, production of leave, early flowering period, 50 % flowering period, pollen viability, pollen germination ability, pollen production, morphological hoaogenity rate of pollen, fruit set and parthenocarpic fruit rate were examined. Seeds of genotypes and varieties were germinated at 25CC, 22°C, 19°C, 16X, 13°C at laboratuvary conditions and then the germination rate and period were determined. According to the results, the earliest flowering, highest pollen productivity were obtained from Glace. Nana variety showed the fastest seed germination and plant growth. Beare variety gave the highest fruit set. These varieties were found to be more tolerant to the low temperature than other varieties. Pen 26 and Pen 4 genotypes were found to be very- sensitive to low temperatures. It was determined that there is high correlation between some parameters of seed germination, vegetative and generative growth at low temperature.