Adana ili Yüreğir ve Seyhan ilçelerinde portakal üretim maliyeti
  1. Tez No: 38852
  2. Yazar: BAYRAM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ONUR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
-III- öz Bu çalışma, Adana ilinde Yüreğir ve Seyhan ilçelerinde yürütülmüştür. İşletmelerde, 1994 yılı fiyatlarıyla üretimde kullanılan girdiler değerlendirilmiş ve portakal meyve üretim maliyeti hesaplanmıştır. İşletmeler yaşlarına göre dört gruba ayrılarak üretim maliyeti gruplar itibarıyla saptanmıştır. Genel olarak bir üretim döneminde bir kg maliyet I. grup işletmelerde bir kg. portakal maliyeti 3,435.00 TL., II. grupta 2,509.00 TL., III. grupta 2,193.00 TL. IV.grupta ise 2,741.00 TL. olup, işletmeler ortalaması 2,465.00 TL./kg. dır. Birim maliyeti 2,193.00 TL. ile III. grup işletmelerde en düşüktür.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT This study has been carried out in Yüreğir and Seyhan regions of Adana province. The cost of orange fruit has been caculated on assessment of inputs used as of 1994 within the establishments. Establishments were divided into four groups based on their ages and the production cost was determined per each group. Generally, the cost of 1 kg orange during a production period was 3,435.00 TL for the first group, 2.509.00 TL for the second, 2,193.00 TL for the third and 2,741.00 TL for the fourth group and the overall average among establishments was 2,465.00 TL. The lowest cost was 2.193.00 TL in the third group among establishments.