Deneysel künt toraks travma modelinde levosimendanın akciğer dokusunda antiinflamatuar etkileri
The anti-inflamatory effects of levosimendan on lung tissue after blunt chest trauma-induced lung contusion in rats
- Tez No: 388557
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş: Toraks travması hastaneye kabul edilen travma hastalarının yaklaşık üçte birini içermektedir ve bu hastaların çoğunda pulmoner kontüzyon (PK) bulunmaktadır. PK'la sonuçlanan künt toraks travması yüksek mortalite ve morbidite riski taşımaktadır. PK sıklıkla pnömoniye yol açabilir, lokal ve sistemik inflamatuar durumlara bağlı bağımsız faktör olarak akut akciğer hasarı ve akut respiratuar distres sendromu ile sonuçlanabilir. PK'nun patofizyolojisi inflamasyon, artmış alveolakapiller permeabilite ve pulmoner ödem içermektedir. Levosimendan, kalsiyum duyarlaştırıcı ve K-ATP kanal açıcı özellikte inotropik yeni bir ilaçtır. Bu çalışmanın amacı levosimendanın künt toraks travmasına bağlı akciğer hasarında antiinflamatuar etkilerinin araştırılmasıdır. Araç-yöntem: 32 Wistar-Albino rat rastgele 4 gruba (n=8); yaralanmamış kontrol grubu, yaralanmış sham grubu, künt toraks travma sonrası düşük doz (5 µg/kg 10 dakika yükleme dozun ardından 0.05 µg/kg/dk infüzyon), yüksek doz (10 µg/kg 10 dakika yükleme dozun ardından 0.1 µg/kg/dk infüzyon) levosimendan grupları olmak üzere ayrılmıştır. Tüm ratların sol femoral arterlerine ortalama arter basıncı ve kalp atım hızı monitörizasyonunu sağlamak üzere kateter yerleştirildi. Travmadan 6 saat sonra plazmada tümör nekrozis faktör alfa (TNF-α), interlökin 1 beta (IL-1β), interlökin 6 (IL-6), nitrik oksit (NO) düzeyleri ve akciğer dokusunda immunohistokimyasal olarak nükleer faktör kappa b (NF-κB) ekspresyonu araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Thoracic injury is involved in nearly one-third of all acute trauma admissions to the hospital and many of these patients have associated pulmonary tissue contusion. Blunt chest trauma resulting in pulmoner contusion (PC) often carries a high risk of morbidity and mortality. PC frequently leads to pneumonia and is an independent factor for the development of acute respiratory distress syndrome and acute lung injury that result from local and systemic inflammatory states. The pathopysiology of PC includes inflammation, increased alveolocapillary permeability and pulmonary edema. Levosimendan is a new calcium sensitizer and K-ATP channel opener positive inotropic drug. The aim of this study was to investigate the antiinflamatory effects of levosimendan on lung tissue after blunt chest trauma induced lung contusion. Methods: Thirty-two Wistar-Albino rats were randomly assigned into four groups (n=8) as follows: uninjured control group, injured sham group, low dose (5 µg/kg loading dose in 10 minutes and 0.05 µg/kg/min infusion) and high dose (10 µg/kg loading dose in 10 minutes 0.1 µg/kg/min) levosimendan infusion after blunt chest trauma. The left femoral artery was cannulated to monitor mean arterial pressure and heart rate in all groups. The plasma TNF α, IL-1β, IL-6, NO levels were measured and the lung tissue NF-κB expression was determined by immunohistochemistry after 6 hours of the trauma and infusion.