Sertleşme süresi farklı hızlandırıcılar ile kısaltılan mineral trioksit agregatın daimi diş pulpa kaynaklı kök hücreler üzerindeki sitotoksisitesinin ve rejeneratif kapasitesinin incelenmesi
The evaluation of biocompability and odontogenic differentiation of accelerated mineral trioxide aggregate on stem cells from human dental pulp
- Tez No: 388595
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KARGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Amaç: Farklı hızlandırıcılar (%10 kalsiyum klorid (CaCl2), %5 CaCl2, K-Y Jelly, disodyum hidrojen fosfat (Na2HPO4)) ile sertleşme süresi kısaltılan Beyaz ProRoot MTA'nın (Dentsply Tulsa Dental, Johnson City, TN) daimi diş pulpa kök hücreler üzerindeki sitotoksik ve osteo/odontojenik farklılaşma kapasitelerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Sertleşme süresi Vicat iğnesi ile ölçülen MTA'nın sitotoksisitesi 1. 3. ve 7. günlerde MTS testi ile incelenmiştir. Rejeneratif kapasitesinin incelenmesi amacıyla Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (GZ-PZR) ile Kollajen Tip 1 ve Dentin Sialofosfoprotein (DSPP), Alkalen Fosfataz (ALP) analizi, Von Kossa görüntülemesi yapılmıştır. SPSS 18.0 programı kullanılarak Mann–Whitney ve Kruskal Wallis testi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the effect of white ProRoot MTA (Dentsply Tulsa Dental, Johnson City, TN), setting time of which has been reduced by adding certain types of accelerants including 10% calcium chloride (CaCl2), 5% CaCl2, K-Y Jelly, disodium hydrogen phosphate (Na2HPO4), on human dental pulp stem cells in terms of cytotoxicity and odontogenic differentiation. Material-methods: Setting time of MTA samples has been determined with a Vicat apparatus. On the 1st, 3rd and 7th day, the cytotoxicity of MTA samples was analyzed with MTS assay. To compare the regenerative effect of MTA samples Type I Collagen and Dentin sialophosphoprotein (DSPP) analysis with RealTime-PCR, Von Kossa and Alkaline phosphatase (ALP) tests were performed. The results were statistically evaluated by SPSS 18.0 using Mann–Whitney test and Kruskal Wallis test.