Farklı hızlandırıcıların mineral trioksit agregatın sertleşme süresi ve fiziko-kimyasal özellikleri üzerine etkileri
Effects of different accelerators on the setting time and physo-chemical properties of mineral trioxide aggregate
  1. Tez No: 347712
  2. Yazar: HALENUR ONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında MTA likitine eklenen farklı hızlandırıcıların; materyalin sertleşme süresi, push-out bağlanma dayanımı, pH değerleri, X ışını kırınım faz analizi ve SEM analizi yapılarak MTA'nın sertleşme süresine ve fiziko-kimyasal özelliklerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. MTA simanının sertleşme süresini hızlandırmak amacıyla distile suya %10 CaCI2, %15 Na2HPO4, %10 Na2CO3, % 23,1 CLG kimyasalları eklendi. Oluşturulan deney gruplarının başlangıç ve final sertleşme süreleri otomatik Vicat cihazı ile ölçüldü. MTA simanın kök kanal dentinine bağlanmasını test etmek amacıyla push-out testi gerçekleştirildi. Push-out testinden sonra tüm kesitlerin kuronal ve apikal steromikroskop altında incelenerek kırılma tipleri belirlendi. pH analizi pH metre ile 37o C sıcaklıkta 1 dk, 5dk, 10 dk, 24 saat, 1 hafta ve 2.hafta aralıklarla gerçekleştirildi. Tarama aralığı 20o ve 70o olarak ve 2? aralıkta olacak şekilde X ışını kırınım analizi gerçekleştirildi. Farklı hızlandırıcılarla karıştırılan MTA simanının partükül boyut ve şekli hakkında detaylı bilgi alabilmek amacıyla SEM analizi yapıldı. Bu tez çalışmasında eklenen % 10 CaCI2, % 15 Na2HPO4, % 10 Na2CO3 , % 23,1 CLG hızlandırıcılarının tümü MTA'nın sertleşme süresini kısaltmada etkili bulunmuştur. En hızlı sertleşme % 23,1 CLG grubunda elde edilmesine rağmen fizikokimyasal özelliklerindeki düşüş klinik kullanımını sınırlandırmaktadır. Çalışmada sürenin yanı sıra diğer parametreler göz önüne alındığında, %15 Na2HPO4 ve % 10 Na2CO3 grupları en hızlı sertleşme süresine sahip olmamakla birlikte test edilen diğer fizikokimyasal özelliklerindeki artışla ön plana çıkmaktadır. % 10 Na2CO3 ve % 15 Na2HPO4 hızlandırıcıları bu tez çalışmasında elde edilen sonuçlar çerçevesinde değerlendirildiğinde MTA'ya hızlandırıcı olarak eklenmesi tavsiye edilebilir. Ancak Na2CO3 hızlandırıcı olarak diş hekimliği pratiğine girebilmesi için mekanik özelliklerin yanı sıra biyouyumluluk testlerinin de yapılması ve in vitro sonuçların in vivo çalışmalarla desteklenmesi gereklidir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of various accelerators on initial and final hardening times, push-out bond strength, pH, X-ray diffraction phase analysis and SEM analysis parameters of MTA cement. During our study, the chemicals % 10 CaCI2, % 15 Na2HPO4, % 10 Na2CO3 , % 23,1 were added in distilled water. Setting time was measured using the automatic Vicat device. MTA cement bonding to the root canal dentin were performed push-out test. After the push-out test, the coronary and apical surfaces of all sections were examined under using a stereomicroscope. pH of MTA cements were evaluated with a pH meter and measurements were performed at 1, 5, 10 minute; 24 hours, and 1 and 2 weekly intervals. Set materials were characterized by Scanning electron microscopy (SEM), X-ray diffraction analysis In this study, added of 10 % CaCl2, 15% Na2HPO4, 10% Na2CO3, 23.1 % CLG all of the MTA accelerator has been found effective in reducing the setting time. 23.1 % CLG in the group to achieve the fast curing despite the falling in physicochemical properties clinical use is limited. Setting time as well as other parameters given, 15% Na2HPO4 and 10% Na2CO3 groups although not having the fastest setting time tests with an increase in the other physicochemical properties are to the fore. 10% Na2CO3 and 15% Na2HPO4 accelerators results obtained in this thesis is assessed on the basis of the recommendations can be added as an accelerator to MTA. However, as accelerators Na2CO3 order to enter the practice of dentistry as well as mechanical properties and biocompatibility tests done at the in vitro results need to be supported by in vivo studies