Yoğun bakım hastalarında ekspojur keratopatinin tanılanması ve polietilen örtünün iyileştirmeyi desteklemedeki etkisi
Diagnosing exposure keratopathy in intensive care patients and the supporting effect of polyethylene cover on healing
- Tez No: 388656
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EŞER, PROF. DR. SAİT EĞRİLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göz Hastalıkları, Hemşirelik, Eye Diseases, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırma bir hemşirenin yoğun bakım hastalarında ekspojur keratopatiyi güvenilir olarak tanılayabilme durumunu ve ekspojur keratopati görülen hastalarda polietilen örtünün iyileştirmeyi desteklemedeki etkisini belirlemek üzere metodolojik, prospektif, randomize tek kör bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon ve Nöroloji Yoğun Bakım Üniteleri?nde 15 Eylül 2011- 30 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasının örneklemini, Anesteziyoloji ve Reanimasyon ile Nöroloji Yoğun Bakım Üniteleri?nde araştırmanın sınırlılıklarına uyan 78 hastanın 156 korneasında araştırmacı hemşire ve göz hastalıkları hekimi tarafından yapılan toplam 4354 değerlendirme oluşturmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasına basit randomizasyonla belirlenen 43 kornea (21 uygulama ve 22 kontrol) alınmıştır. Araştırma verileri ?Hasta İzlem Formu?, ?Flourescein Testi Takip Çizelgesi?, ?Göz Bakımı Uygulama Rehberi?, ?Karbomer Damla Uygulama Rehberi? ve ?Polietilen Örtü Uygulama Rehberi? kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında YB hastalarının korneaları önce araştırmacı hemşire, izleyen 6 saat içinde göz hastalıkları uzmanı tarafından fluorescein testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın ikinci adımında ise; kontrol grubu gözlere sadece karbomer damla 12x1, uygulama grubundaki gözlere ise 4x1 karbomer damla ve 2x1 polietilen örtü uygulanmıştır. Korneaların izlem süresi 10 gündür. Araştırmanın birinci aşaması sonucunda; kornea epitel hasarını saptama ve korneadaki boyanma dereceseni belirleme açısından gözlemciler arası uyumun mükemmel, korneadaki fluorescein tutulumunun özelliğini belirleme açısından çok iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması sonucunda, kontrol grubuna göre uygulama grubu kornealarının boyanma derecesinin azaldığı, özelliğinin coğrafik fluorescein tutulumundan boyanmama durumu (epitel defekt yokluğu)?na döndüğü saptanmıştır. Uygulama ve kontrol grubu kornealarda hastaların bilinç durumu dışındaki tanıtıcı özelliklerinin ve ortamın neminin ekspojur keratopatinin iyileşmesini etkilemediği bulunmuştur. Sonuç olarak; polietilen örtünün karbomer damla ile kullanıldığında iyileşmeyi desteklediği saptanmıştır. Ekspojur keratopatinin tedavisinde karbomer damla ile polietilen örtünün birlikte kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a methodological, prospective and randomized trial to determine the status of ability of diagnosing exposure keratopathy reliably in intensive care patients by a nurse and supporting effect of polyethylene cover on healing of exposure keratopathy. The research was carried out in Anesthesiology and Reanimation and Neurology Intensive Care Units in Ege University Medical Faculty Hospital between 15th September 2011 and 30th December 2012. The sample of the first stage included totally 4354 corneal assessments in 156 corneas of 78 patients staying in Anesthesiology and Reanimation and Neurology Intensive Care Units performed by the ophthalmologist and nurse researcher. Forty three corneas (21 experiment groups and 22 control groups) determined by simple randomization formed the sample of the second stage of the study. ?Patient Monitoring Form?, ?Follow-up Eye Exam Form?, ?Eye Care Guideline?, ?Instillation of Carbomer Eye Drop Guideline?, ?Application of Polyethylene Cover Guideline? were used in data collection. In the first stage of the study the corneas of the patients were checked with fluorescein dye test by the nurse researcher and ophthalmologist. In the second stage of the study, 12x1 carbomer eye drop was instilled on the control groups, 4x1 carbomer eye drop and 2x1polyethylene cover were applied to the experimental groups. Duration of follow-up examinations was 10 days. It was found that the consistency between the nurse researcher and the opthalmologist was significantly high in terms of determining the presence of exposure keratopathy, type and the grade of corneal staining. It was determined that the grade of corneal staining decreased, the type of corneal staining turned from geographical to the status of no staining (absence of epithelial defect). It was found that characteristic features of the patients except status of consciousness did not effect the grade ranges of corneal staining in experimental and control groups. As a result, it was determined that using polyethylene cover with carbomer eye drop supported healing. It is concluded to use polyethylene cover and carbomer eye drop together in treatment of exposure keratopathy.