Sınıf I çapraşıklık tedavisinde konvansiyonel braketler ile kendinden bağlanabilen braketlerin karşılaştırılması
Comparison of self-ligating brackets and conventional brackets in the treatment of class I crowding
- Tez No: 388659
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ARAS, PROF. DR. AYŞE ÖZCAN ALEV ÇINSAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Sınıf I çapraşıklık vakalarının tedavilerinde kullanılan kendinden bağlanabilen ve konvansiyonel braket sistemlerinin tedavi etkinliğini; dişsel ve iskeletsel sefalometrik değişiklikler, hastaların periodontal durumları ile hissetikleri ağrı şiddeti ve diş kavislerindeki transversal değişiklikler bakımından karşılaştırmaktır. Ayrıca CBCT görüntüleme yöntemi aracılığı ile üst çenede alveolar kemik düzeyinde transversal yönde bir genişlemenin olup olmadığı ve arka dişlerin eksen eğimlerindeki değişimler açısından da iki braket sisteminin kıyaslamasını yapabilmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma iskeletsel ve dişsel Sınıf I malokluzyona sahip 32 birey üzerinde yürütüldü. Bir gruba 0.022 inch slot?lu Damon Q braketleri, diğer gruba 0.022 inch slot?lu Titanium Orthos braketleri uygulandı. Tedavi öncesinde ve 9 ay sonra hastaların dijital model, lateral sefalometri ve üst çene CBCT kayıtları alındı. Her ark telinin ilk takıldığı hafta ağrı değerlendirme anketi ile hissedilen ağrı değerlendirildi. Tedavi öncesi, 6 hafta sonra ve 3 ay sonra plak ve kanama indeksi ölçümleri yapıldı. Bulgular: Günlere göre hissedilen ağrı açısından iki grup arasında önemli bir fark saptanamadı. İki grupta da artış gösteren plak ve kanama indeksleri gruplar arasında önemli bir fark oluşturmadı. Model analizlerine göre gruplar arasındaki fark önemli olacak şekilde Damon Q grubunda alt premolarların ve alt birinci molarların arasında transversal boyut artışları daha fazla gerçekleşti. Sefalometrik film analizlerine göre alt ve üst kesici eğimlerindeki artışlar bakımından gruplar arasında önemli bir fark bulunamadı. Üst çene CBCT ölçümlerine göre Damon Q grubunda molarlar bölgesinde alveolar kemik düzeyinde gerçekleşen transversal genişleme, Titanium Orthos grubunda ise 16 ve 26 no? lu dişlerin eksen eğimlerinde saptanan artışlar önemli olup gruplar arasındaki fark da anlamlı bulundu. Sonuç: İki braket sisteminde de anterior çapraşıklık büyük oranda kesici dişlerin eğimlerindeki artış ile düzelmiştir. İki braket sisteminin etkinliği arasındaki fark daha ziyade posterior bölge ile ilgili gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study to compare treatment efficiency of Damon Q and Titanium Orthos brackets used in treatments of Class I crowding cases in terms of transverse changes in dental arches and dental and skeletal cephalometric changes, periodontal condition and pain experiences. Moreover, through CBCT imaging method it may be understood whether there is a transverse extension within maxilla alveolar bone structure and through this method comparison of two brackets can be made in terms of changes in axial inclination of posterior teeth. Material and Method: This study was carried out on 32 individuals having skeletal and dental Class I maloclussion. The first group was applied Damon Q, the other group was applied Titanium Orthos brackets, both with a 0.022 inch slot. In both groups, cephalometric x-ray, digital model and CBCT records of patients were taken before and 9 months after start of treatment. Pain experiences evaulated with a pain questionnaire, after the first week insertion of each archwire. Plaque and bleeding index measurements performed before treatment, 6 week after and 3 months after. Results: No statistical significant difference was founded between two groups in terms of pain experiences. The increase of plaque and bleeding index both two groups, there was no statistical difference between groups. In accordance with model analysis the distance between 1st and 2nd lower premolars and 1st lower molars showed more increase in Damon Q group and this increase was statistically important. In accordance with cephalometric x-ray analysis difference between groups is insignificant in terms of increase in incisor inclinations. In accordance with upper CBCT measurements, in transverse extension occured within level of alveolar bone in molars region within DQ group, increase detected within axial inclinations of 16 and 26 is important and difference between groups are significant. Conclusion: The anterior crowding was corrected largely of increase in the proclination of incisors in both bracket groups. Differences of two bracket systems efficiency appears as much rather about posterior region.