Kolorektal kanser karaciğer metastazlarında yttrıum 90 ile radyoembolizasyonun orta ve uzun dönem etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of mid term and long term efficacy of radioembolization with yttrium 90 in liver dominant colorectal metastases
  1. Tez No: 388682
  2. Yazar: GAMZE TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA PEYNİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada kemoterapiye cevapsız ve cerrahiye uygun olmayan karaciğer metastazlı kolorektal kanser hastalarında Yttrium 90 ile radyoembolizasyonun etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Eylül 2008- Mayıs 2014 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı Vasküler Girişimsel Radyoloji Bölümünde Y-90 ile radyoembolizasyon yapılan 48 karaciğer-dominant kolorektal kanser hastası (hmKRK) dahil edildi. Tedavi öncesi ve sonrasında hastalar BT, MRG ya da PET-BT ile değerlendirildi. Bulgular: Radyoembolizasyon yapılan hastalarda işlem sonrası genel sağ kalım süresi 12,8 ay, progresyona kadar geçen süre 2,8 ay idi. RE'nin son dönemde yapılmış olması nedeniyle hastaların %58'i işlem sonrası kemoterapi alamamıştı. Metastaz sonrası ortanca sağ kalım süresi 32,8 ay idi. Sonuçlar: Karaciğer metastazı bulunan, kemoterapiye yanıtsız ve cerrahiye uygun olmayan kolorektal kanser olgularında radyoembolizasyon güvenle uygulanabilecek bir lokal-bölgesel tedavi yöntemidir. Çalışmamızda kemoterapi altında progresyon göstermiş, agresif, ileri evre hastalarda kurtarma tedavisi olarak uygulandığında bile düşük toksisite ile 12.8 ay'lık bir sağ kalım sağlanabildiği gösterilmiştir. Radyoembolizasyonun daha erken evre hastalıkta uygulanması kolorektal kanser tedavisinde daha olumlu sonuçlar sağlayabilmektedir. Y-90 ile radyoembolizasyonun sağ kalım üzerine etkinliğinin ve tedavi basamaklarındaki yerinin daha doğru bir şekilde ortaya konabilmesi için gelecekte yapılacak geniş prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to establish the efficacy of radioembolization with Yttrium 90 in chemotherapy resistant, inoperable hepatic metastatic colorectal carcinoma patients. Material-Methods: 48 hepatic-dominant metastatic colorectal patients who underwent radioembolization with Yttrium 90 between September 2008- May 2014 were included in this study. The patients were evaluated by CT, MRI or PET-CT before and after the procedure at regular intervals. Results: In all patients who had radioembolization post-procedural overall survival was 12.8 months, time to progression was 2.8 months. Since the patients had RE at advanced stage, 58% of patients could not have their chemotherapy after the procedure. Nevertheless, median survival after metastasis was 32.8 months. Conclusions: Radioembolization is a safe local-regional treatment option in patients with chemotherapy resistant, inoperable hepatic metastatic colorectal carcinoma patients. In our study, radioembolization had a survival of 12.8 months in salvage therapy of chemotherapy resistant, advanced stage hepatic dominant colorectal carcinoma patients with a very low toxicity. Radioembolization treatment at an earlier stage may lead to favourable results in the management of hepatic metastatic colorectal carcinoma. Nevertheless, in order to better establish the efficacy of radioembolization and its role in the management, extensive prospective studies are needed in the future.