Delici kesici alet yaralanması ile acil servise başvuran hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of the penetrating trauma patients admitted to the emergency department of Hacettepe University
- Tez No: 388681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Travmalar 1-44 yaş arasındaki sağlıklı genç erişkinlerdeki ölümlerin birinci sebebidir. Travmaya sebep olan en sık etkenler; trafik kazaları, yüksekten düşmeler, ateşli silah veya delici kesici alet yaralanmalarıdır. Penetran delici kesici alet yaralanmaları (bıçak,ok ,vs.) düşük hızlı yaralanma olarak sınıflanır ve tahribat vurunun açısına ve derinliğine bağlıdır. Penetran yaralanmaların önemi yaralanma yerine göre değişir ve bazı penetran travmaların bulguları ilk başta açık bir şekilde anlaşılamayabilir. Bu çalışma; delici kesici alet yaralanmasıyla Hacettepe Üniversitesi Acil Servisi'ne başvuran hastaların demografik verilerini, travma mekanizmasını ve yaralanmalarının tipini incelemektedir. Bu tanımlayıcı çalışma; 1 Ocak 1999-31 Aralık 2013 tarihleri arasında delici kesici alet yaralanmasıyla Hacettepe Üniversitesi Acil Servisi'ne başvuran ve hastane kayıtları tam olan 648 hastanın demografik verilerini, travmanın oluşma mekanizmasını ve yaralanmanın tiplerini retrospektif olarak incelemektedir. Travmanın tipleri, fizik muayene bulguları, tanı amaçlı görüntüleme yöntemlerinin sonuçları, tedavi yöntemleri, konsültasyonlar, yatış oranları, komplikasyonlar ve hastane kalış süreleri kaydedilmiştir. Glasgow Koma Skalası(GKS), Revize Travma Skoru(RTS), Injury Severity Score(ISS) ve Trauma Score- Injury Severity Score(TRISS for survival) penetran travmalı bütün hastalar için hesaplandı.Çalışmada kayıtları bulunan 648 hastanın 564(%87)ü erkekti. Ortalama yaş 31(18-75)di. En sık başvurunun 2002-2005 yılları (n=241, %37) arasında olduğu tespit edildi. Yaralanma mekanizması en sık bıçaklanma şeklindeydi (n=348, %54). En sık yaralanan vücut bölgesi üst ekstremite (%46,5), alt ekstremite(%28,5) oluşturuken bunu toraks(%21,9), baş-boyun(%16,5) ve abdomen (%16,9) takip ediyordu. GKS değeri başvuru anında 30 hastada 15'ten küçüktü. Ortalama RTS değeri 7,64(1-7,84) ve ortalama ISS değeri 4,37(175) olarak bulundu. 88 hastaya USG yapıldı ve 13 hastada serbest sıvı tespit edildi. Abdomen BT en çok uygulanan BT görüntülemeydi ve 21 hastada solid organ yaralanması, 11 hastada ise gastrik ve intestinal yaralanma tespit edildi. 24 hastaya kraniyal BT yapıldı ve 3 hastada fraktür ve intrakraniyal kanama tespit edildi. En çok konsültasyon Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi'ye (%32,9) daha sonra Toraks ve Kalp Damar Cerrahisi'ne (%21,8) ve Genel Cerrahi bölümünden (%18,8) istendi. 161 hasta orta ve majör operasyona alındı. 13 hastada komplikasyon gelişti. Hastaların %75,2'si (n=487) acil serviste tedavi edilirken %16,2'si (n=105) diğer servislere yatırıldı ve %2,2'si (n=14) Yoğun Bakım Ünitelerine yatırıldı. 10 (%1,5) hasta eksitus oldu Bizim çalışmamızda, delici kesici alet yaralanmalarının büyük çoğunluğunun ekstremitelerde olduğu; ancak ciddi ve ölümcül yaralanmaların toraks ve abdomende olduğu belirlendi. Toraks ve abdomenin penetran yaralanmaları multidisipliner bir yaklaşımla incelenmeli; radyolojik görüntüleme ve cerrahi tedavi erken bir evrede planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Trauma is the major leading cause of death in healthy young adults between the ages 1-44 . The most common factors that cause death are traffic accidents, falls from height, gunshot wounds and penetrating or stab wounds.Penetrating trauma by sharp object (knives, arrows) is classified in Low-velosity wounds and damage is related to depth and angle of attack. The importance of penetrating injuries varies according to the body part and findings of some penetrating injuries may be initially obscured.The present study evaluates the trauma mechanisms, types of injury and demographic data of the penetrating trauma patients admitted to the Emergency Departments of Hacettepe University. This descriptive study retrospectively evaluates the trauma mechanisms, types of injury and demographic data of 648 patients admitted to the Emergency Departments of Hacettepe University with penetrating trauma between January 1, 1999 to December 31,2013. Types of trauma, results of diagnostic imaging studies, treatment methods, consultations, hospitalization ratio, complications, and lengths of stay were noted. The Glasgow Coma Scale (GCS), Revised Trauma Score (RTS), Injury Severity Score (ISS), and the Trauma and Injury Severity Score (TRISS) probability of survival rate for blunt trauma and penetrating trauma were calculated for all patients.Among the 648 patients enrolled in the study, 564 (87%) were male. The mean age was 31 (18-75) years. Most frequent admission was detected between 2002-2005 (n=241, 37%). The most common mechanism was found to be stabbing injuries (n=348, 54%) . The most common injuries in the body were upper extremity (46,5%), lower extremity (28,5%), thorax (21,9%), head and neck (16,5%) and abdomen (16,9%). On admission Glasgow Coma Scale was lower than 15 in 30 patients. The mean RTS was 7,64 (1- 7,84) , and the mean ISS was 4,37 (1-75). Trauma USG was performed in 88 patients and fluid was detected in 13 patients. Most commonly performed CT was abdomen and solid organ injuries detected in 21, gastric and intestinal injuries detected in 11 patients. Cranial CT was performed in 24 patients and fracture and intracranial bleeding were detected in 3 patient. The most frequent consultations were plastic surgery (32,9%), cardiovascular surgery (21,8%), general surgery (18,8%). The one hundred and sixty one patients underwent moderate and major surgery. Complications were developed in 13 patients. The 75,2% (n=487) treated in emergency department and 16,2% (n=105) of patients were hospitalized in wards, 2,2% (n=14) of patients hospitalized in intensive care unit and 10 (1,5%) patients were died.In our study majority of penetrating wounds were detected in extremities but serious and lethal panetrating injuries were detected on thorax and abdomen. Penetrating wound in thorax and abdomen should be evaluated multidiciplinary and radiolojical imaging and surgical treatment should be planned at an early stage.