Romatoid artrit, behçet ve takayasu arteriti hastalarında uyku kalitesinin değerlendirilmesi ve hastalık aktivitesi ile ilişkisi
Evaluatıon of sleep qualıty ın patıents wıth rheumatoıd arthrıtıs, behçet's dısease and takayasu arterıtıs and ıts relatıonshıp wıth dısease actıvıty
  1. Tez No: 388703
  2. Yazar: ÖZGE POLAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFİ HANER DİRESKENELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Uyku problemleri kronik hastalıklarda sıkça rastlanan bir yakınmadır. Romatoid Artrit (RA), Behçet Hastalığı (BH) ve Takayasu Arteriti (TAK) hastalarında uyku kalitesini değerlendirmek ve uyku kalitesinin hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete, fibromiyalji, yorgunluk ve fonksiyonel kayıp ile ilişkisini araştırmak amacıyla bu çalışma planlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya MÜTF Pendik EAH Romatoloji polikliniğine başvuran 103 RA, 105 BH 58 TA hastası ve 85 adet sağlıklı kontrol dahil edildi. Tüm hastalar ve sağlıklı kontroller Pittsburgh uyku kalitesi indeksi formu (PUKİ), Kısa Form-36 (SF-36), Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Yorgunluğu Çok Boyutlu Değerlendirme Ölçeği (MAF) ve ACR 2010 Fibromiyalji Hasta Değerlendirme formunu doldurdular. Her bir hasta grubunda hastalık aktivitesini değerlendirmek için sırasıyla RA için DAS28, BH için BSAS, TAK için ITAS2010 ölçekleri kullanıldı. Tüm hasta grupları ile sağlıklı kontroller arasında PUKİ'de bakılan 7 alt grup ve toplam PUKİ skoruna göre Ki-kare testi ile karşılaştırma yapıldı. Yine tüm hasta gruplarında PUKİ'ye göre uyku problemi olan ve olmayanlar arasında demografik özellikler ve Fibromiyalji varlığı Ki-kare test ile karşılaştırıldı. PUKİ in hastalık aktivite ölçekleri ve diğer hasta kökenli ölçütler ile ilişkisini değerlendirmek için Pearson korelasyonu ve regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Sleep problems are commonly observed in various chronic illnesses. The objective of this study is to investigate sleep quality in Behcet's Disease (BD), Rheumatoid Arthritis (RA) and Takayasu's arteritis (TAK) patients and to examine the relationship between sleep quality and disease activity, quality of life (QoL), depression, anxiety, fibromyalgia, fatigue and functional disability. MATERIALS AND METHODS: 105 BD, 103 RA, 58 TA patients and 85 healthy controls were enrolled to this study in Marmara University Rheumatology Outpatient Clinics. All subjects were asked to complete Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Short Form-36 (SF-36), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Health Assessment Questionnaire (HAQ), Multidimensional Assessment of Fatigue (MAF) questionnaire and ACR 2010 Fibromyalgia questionnaire. The clinical activity scores among each patient group were determined by BSAS for BD, DAS28 for RA and ITAS 2010 for TAK. Chi-Square Test was applied to 7 subgroups in PSQI and comparison was made between the patients suffering from insomnia and not. Demographic features and existence of Fibromyalgia were also compared. We also performed Pearson's correlations and regression analyses to identify the associations between PUKİ and other patient reported outcomes above.