Yaşlılarda bağışıklanma durumu, hekimlerin yaşlı bağışıklaması konusundaki tutumları ve yaşlı bağışıklanmasını iyileştirebilecek önlemler
Immunization status in the elderly: What are the attitudes of health care workers and improving precautions?
  1. Tez No: 388702
  2. Yazar: ORHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA SERAP ÇİFÇİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Çalışmamızda genel popülasyona hitap eden ve aşılama konusunda merkezi role sahip Birinci Basamakta çalışan Aile Hekimlerinin yaşlı bağışıklaması ile ilgili tutumlarını ortaya koymak, karşılaşılan engelleri saptamak ve bağışıklamanın artırılması konusunda ileride oluşturulacak eğitim materyallerine kaynaklık sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Aile Sağlığı Merkez (ASM)'lerinde görevli Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları ile bunların çalışmakta olduğu ASM'lere 15.08.2014 ile 15.12.2014 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üstü bireyler değerlendirilmeye alınmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında çalışmaya katılmayı kabul eden Aile Hekimleri, Aile Sağlığı Elemanları ve 65 yaş üzeri hastalardan oluşan toplamda 583 katılımcıya yüz yüze üç ayrı anket uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise; birinci aşamada çalışmaya katılmış Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarından, ikinci aşamada gönüllü olan 26 katılımcıyla odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: 65 yaş ve üzeri katılımcıların %65,3'ü (235 kişi) kendi yaş gruplarına aşı uygulanmasını gereksiz gördüğünü; %57,5'i (207 kişi) geçtiğimiz yıl aşı olduğunu ifade etmiştir. Araştırmaya katılan Aile Hekimleri'nin %66,4'ü (75 kişi), 65 yaş ve üzerinde uygulanması gereken aşıları bildiğini ifade etmiştir. Araştırmaya katılan Aile Sağlığı Elemanları'nın %50,9'u (56 kişi), 65 yaş ve üzerinde uygulanması gereken aşıları bildiğini ifade etmiştir. Katılımcılar; sağlık sistemi ile ilgili engeller arasında mevcut sağlık sisteminde hizmet sunum basamakları arasındaki entegrasyon eksikliği, aşılamanın kayıt ve takibinin eksikliği, bazı aşıların piyasada bulunmaması ve yoğun iş yükünün yaşlı aşılamasını engelleyen faktörler olarak belirtmişlerdir. Sonuç: Sağlık personelinin eğitilmesi ve yaşlıların bilinçlendirilmesi ve gerekli sağlık politikalarının geliştirilmesi gerektiği; bunun yanında kamu spotlarının, broşür ve yayınların halkın dikkatini çekmekte önemli bir etken olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: To explore attitudes of health care workers in primary health care which has a central role in immunization and provide service to general population; to define the barriers against elderly immunization and to provide further information for educational materials about elderly immunization. Method: Health Care workers (physicians and nurses) who work in Family Health Centers and people over 65 years of age who admitted to these centers between 15.08-15.12.2014 were evaluated. Datas were collected from 583 participants by the help of three different questionnaires. In the second phase of the study, datas were collected from the 26 volunteers who accepted to be in the focus group interviews. Results: Of the elderly participants; 65,3 % (n=235) thinks that vaccination is unnecessary in their age group; 57,5 % (n=207) said that they has been vaccinated at least once last year. Of the family physicians participated in the study, 66,4% (n=75) told that they knew the vaccines necessary for this age group. Of the family health care center nurses, 50,9% (n=56) says that they know the vaccines for this age group. The participants pointed out lack of integration in between different levels of health care system, lack of follow-up and records of adult immunization, problems with availability of certain vaccines in the market and workload excess as barriers against adult vaccination. Conclusions: The need for education of the health care workers and the people came up and public education material such as brochures or TV spots was offered as a solution.